🔥Varoitus: Yli 25 °C:n lämpötilassa suklaatuotteemme voivat sulaa🔥

Luomu mango "Brooks" 1 kg

19,50 €*

Hinnat sis. ALV, eivät toimituskuluja.

  • Hedelmäisen makea, mehukas & herkullisen makuinen
  • Ehkä maailman paras kuivattu mango
  • Kätevä 1 kilon säästöpakkaus
  • Rikitön ja säilöntäaineeton
  • Kontrolloidusta luonnonmukaisesta viljelystä
Laatu: Luomu mango "Brooks" 1 kg
19,50 €
18,00 €
24,50 €
Määrä: Luomu mango "Brooks" 1 kg
19,50 €
164,00 €

Saatavilla, toimitusaika 6-7 arkipäivää

Parasta ennen -päiväys: 30.06.2023

Osta nyt: Luomu mango "Brooks" 1 kg

Mangot - ne ovat joko liian kiinteitä, liian happamia tai hedelmälihaa vaikea irrottaa kovasta ytimestä. Nämä haasteet ovat menneisyyttä kuivattujen Brooks-mangosiivujemme kanssa. Kypsät hedelmät poimitaan Burkina Fasosta, kuoritaan ja kuivataan suikaleiksi, jotta voit nauttia makeasta voimavälipalasta ympäri vuoden vaivattomasti. Vakuuta myös sinä itsesi näistä herkuista ja osta kuivatut mangosiivut nyt.

Mangojen alkuperä

Mango kuuluu sumakkiperheeseen ja on kasvitieteellisesti sukua pistaasipähkinöille ja cashewpähkinöille. Mango tulee alun perin Intiasta, mutta meidän mangomme ovat kasvatettu Burkina Fason auringon alla. 

Luomu mango ilman lisättyä sokeria

Super mehukas, hieman hapan ja samalla miellyttävän makea - tämän makuelämyksen myötä kuivattu mangomme saa välittömästi jokaisen gourmetistin sydämen sykkimään nopeammin. Ei ihme, että se on verkkokaupan suosituin mangolajike. Uunissa matalassa lämpötilassa tapahtuvan hellävaraisen kuivauksen ansiosta maku pysyy luonnollisen makeana eikä rikkikäsittelyä tarvita. Ikään kuin se ei olisi tarpeeksi, ostamalla herkullisen mangomme säästät myös edullisen koon ansiosta ja samalla vältät turhalta pakkausjätteeltä.

Kuivattu mango energianlähteenä

Kuivattu mangomme on ihanteellinen voimavälipala. Olipa kyseessä mysli, rapea salaatti tai mangocurry – nämä hehkuvan keltaoranssit siivut ovat auringon suutelemia,  ja voit maistaa sen! Vinkkimme: Jos pidät mangosta hieman pehmeämpänä, voit liottaa sitä vedessä noin 30 minuuttia. Tämä helpottaa kuivatun mangon käsittelyä smoothieissa tai energiapalloissa. Mitä odotat? Nappaa ja osta luomu mangosiivumme ennen kuin ne loppuvat jälleen.

Ravintoarvo keskimäärin per 100 g
Energia (kj/kcal) 1276 /  305
Rasva 2.2 g
josta tyydyttynyttä rasvaa 0.5 g
Hiilihydraatit 61 g
josta sokereita 60 g
Ravintokuitu 8.4 g
Proteiini 3 g
Suola 0.04 g
Tuotenumero: MANG_003
Alkuperä Burkina Faso
Luomu alkuperä Ei-EU-maatalous
Sisältö 1 kg
Valmistaja KoRo
EAN/GTIN 4260335831588
Tietolomake Spesifikaatio
Kontrollinumero & luomu alkuperä
DE-ÖKO-039
Saattaa sisältää Saattaa sisältää -merkintä
Toimitus Toimitus Saksan ulkopuolelle
Yritys KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Säilytys Säilytettävä viileässä ja kuivassa, valolta suojattuna
Ainesosat 100% kuivattu mango* *luonnonmukainen viljely
Ristikontaminaatio Ei sisällä allergeeneja EU-asetuksen 1169/2011 mukaisesti
Parasta ennen -päiväys 30.06.2023
Myyntinimike Luomu kuivattu mangosiivut
Lehdistö & jälleenmyyjät Lataa kuvat ilman taustaa
Kysymyksiä ja vastauksia: Luomu mango "Brooks" 1 kg
Ei, mango ei sisällä mitään allergeeneja. Täyttöprosessin aikana voi kuitenkin esiintyä ristikontaminaatiota, sillä pullottajamme käsittelee myös muita elintarvikkeita. Jos sinulla on mangoallergia, Brooksin mangoviipaleet eivät ole oikea valinta sinulle. Saatat kuitenkin pitää muista kuivatuista hedelmistämme. On parasta neuvotella lääkärin kanssa etukäteen.
Kyllä, ne ovat suosittuja lastenruokien ainesosia, koska niiden happopitoisuus on alhainen. Jos et tee niistä puuroa, varmista vain, että vauva syö niitä vain istuen - mutta se ei varmaankaan ole sinulle uutta.
KoRon luomumango on säilytettävä viileässä ja kuivassa paikassa. Se olisi myös suojattava valolta.
Voit tietysti tehdä kuivatut mangoviipaleet myös itse. Helpoin tapa on käyttää kuivausrumpua, koska lämpötila voidaan pitää vakiona 50 asteessa pitkään (noin 10-12 tuntia). Kuivaus voidaan kuitenkin tehdä myös uunissa. Tietenkin sinun pitäisi muistaa, että olemme jo tehneet tämän työn puolestasi. Mangot korjataan maaliskuun ja heinäkuun välisenä aikana, kun ne eivät ole vielä aivan kypsiä, jotta ne olisivat täydellisen kypsiä kuivauksen jälkeen. Täydellisen kypsyyden löytäminen supermarketista ostetuista mangoista on varmasti haasteellista. Eikä siinä vielä kaikki: koska jätämme kaupan vaiheet väliin isommissa paketeissa ja annamme tästä johtuvan hintaedun sinulle, säästät myös rahaa.
100 g mangoviipaleita sisältää 305 kcal. Tarkat ravintoarvot löytyvät tuotekuvauksen vierestä tai tuotteen pakkauksesta.
Kyllä, luonnonmukaiset mangoviipaleemme on valmistettu 100-prosenttisista mangoista. Siksi ne ovat vegaanisia.
Lyhyesti sanottuna prosessi on seuraava: Hedelmiä viljellään Burkina Fasossa. Kun ne ovat kypsiä, ne korjataan ja kuoritaan. Viipaloidut mangot kuivataan uunissa alhaisessa lämpötilassa. Sen jälkeen mangot lähetetään ilmatiiviissä arvopakkauksissa KoRo-varastoon Saksaan. Täällä mangoviipaleet odottavat sinua klikkaamalla "Lisää ostoskoriin".
Voit myös antaa koirallesi pienen määrän kuivattuja mangoviipaleita. Olisimme iloisia, jos lähettäisit meille kuvan hänen ilmeestään (esim. Instagramin kautta)! Tarjoamme myös "oikeaa" koiranruokaa - vaikka se ei sisällä mangoa, se on silti erittäin suosittua nelijalkaisten ystäviemme keskuudessa.
Kyllä, mangomme ovat peräisin luomuviljelystä.

Varieties & Origin

Kent

The dried Kent mango has a full-bodied and extra fruity taste, a wonderfully rich yellow colour, and it is pleasant to the bite, as Kent mangoes have less fiber than other mango varieties.

Viljely maittain tonneina
Maa Tonnia
Indien 19506000
China 4941830
Thailand 3824279
Indonesien 2566046
Mexiko 1958491
Pakistan 1685304
Brasilien 1547606
Bangladesch 1517691
Ägypten 1351316
Malawi 1323680
Nigeria 935954
Sudan 879321
Kenia 772680
Malawi 1323680
Philippinen 748957
Vietnam 744425
Haiti 721281
Tansania 434344
Kuba 432430
Peru 385304
Jemen 362254
Népal 324519
Kolumbien 321220
Madagaskar 289182
Kongo (Dem. Rep.) 215522
Niger 190339
Guinea 177499

India is the first mango producer in the world: in 2017, more than 50 thousand tons of mangoes were grown worldwide, of which almost 20 thousand came from India. Other Asian countries such as China, Thailand and Indonesia also cultivate a large number of mangoes. Native to the tropical rainforest, mango has been cultivated there for over 4,000 years in India, where they are considered the national fruit, and Myanmar. Incidentally, the mango came to Europe through Portuguese seafarers in the 16th century.

Tuotanto

Wir haben uns durchgetestet

Nicht zu süß, nicht faserig und perfekt zum Snacken – wir haben uns durch das Mango-Angebot gefuttert und die leckerste Sorte für Dich gefunden.

Erst mal ein bisschen Abhängen

Unsere Mango stammt aus Burkina Faso. In dem westafrikanischen Land werden die Früchte angebaut, geerntet und weiterverarbeitet.

Eine Mango kann man nicht hetzen

Nicht zu viel Hektik, ein bisschen Entspannung – bevor die Mango ihre nächsten Schritte gehen kann, braucht sie nach der Ernte Zeit um zu reifen.

Nur das Beste für die Großpackung

Erst wenn die Frucht wirklich reif ist, wird sie gewaschen und geschnitten. Nach einem Tag im Ofen bei 70 Grad ist die Mango dann so lecker, wie Du sie magst.

Ab jetzt muss die Mango die Luft anhalten

Dann endlich werden die Mangos verpackt und gelagert, bis sie ihre Reise von Westafrika nach Europa antreten können.

Von Burkina Faso zu Dir

Die Mango fühlt sich in Gesellschaft wohl, deswegen packen wir von KoRo auch möglichst viele davon in unsere Großpackungen. Dort bleiben sie dann, bis Du sie heraus holst und snackst.

Hinnan kehitys "Luomu mango "Brooks" 1 kg"

Hinta on kehittynyt ajan myötä seuraavasti

Kaikki tiedot ilman takuuta!

4.8/5

704 Arvostelut


87%
9%
2%
2%
1%
sonja R.  | 04.07.2022

Herkullista luomulaatua ilman lisättyä sokeria.

Herkullista laatua, koska ne on kuivattu ilman lisättyä sokeria, ne ovat maultaan hieman pistävämpiä kuin perinteiset, mutta ne ovat ehdottoman herkullisia ja suosittelen niitä välipalaksi tai hienonnettuna kakkuihin ja salaattien täytteeksi.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Josephine S.  | 01.07.2022

Sooooooooo lecker.

Ei pidä verrata joidenkin muiden tuottajien mangoviipaleisiin. Voit maistaa hedelmien makeuden ja happamuuden samanaikaisesti. Siihen voi tulla riippuvaiseksi.

1 ihmistä piti tietoa hyödyllisenä
Regina A.  | 27.06.2022

Yksi parhaista kuivatuista mangoviipaleista !

Makeaa ja hyvin, hyvin maukasta!

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Stephanie K.  | 26.06.2022

Top!

Erinomaista laatua. Erittäin maukasta!

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Isabell S.  | 26.06.2022

Maukkaimmat kuivatut mangot, joita olen tähän mennessä syönyt.

Erittäin maukasta. Toistaiseksi maukkaimmat kuivatut mangot, joita olen syönyt. Ne eivät maistu vanhanaikaisilta eivätkä ole kivikovia. Ihanteellinen koostumus ja hyvä maku. Minulla on niitä aina varastossa.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Steffi K.  | 25.06.2022

Tilaan uudelleen

Erittäin maukasta.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Brigitte R.  | 21.06.2022

Klebrig.

Maku on melko hyvä, mutta hyvin tahmea ja osittain ruskea. Onko tuote kastettu sokerisiirappiin? Olin hieman pettynyt.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Ulrike B.  | 21.06.2022

Ei voisi olla parempi

Pidimme niistä erittäin paljon ja olemme tilanneet niitä useita kertoja.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Tetiana V.  | 21.06.2022

Tatiana

Erittäin hyvää mangoa - pehmeää, ei sokeria. Ostan lapselle - hän rakastaa sitä kovasti) kiitos laadukkaasta tuotteesta! Toimitus on melko nopea

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Enf.ª Ana V.  | 20.06.2022

Erinomaista!

Tilaus tuli erittäin nopeasti. Hieman hapokas mutta erittäin maukas.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi

Asiakkaat ostivat myös