🔥Varoitus: Yli 25 °C:n lämpötilassa suklaatuotteemme voivat sulaa🔥

Luomu soijarouhe 1 kg

11,50 €*

Hinnat sis. ALV, eivät toimituskuluja.

  • Luomu
  • GMO-vapaa, Alkuperä: Itävalta
  • 1 kg säästöpakkaus
  • Soveltuu niin sekasyöjille, kasvissyöjille kuin vegaaneillekin
Laatu: Luomu soijarouhe 1 kg
11,50 €
12,00 €
12,50 €

Saatavilla, toimitusaika 6-7 arkipäivää

Parasta ennen -päiväys: 31.07.2023

Osta nyt: Luomu soijarouhe 1 kg

Soijarouhe on ollut kuuma puheenaihe viime aikoina. Mutta miten tämä herkullinen lihankorvike oikein valmistetaan? Kuten nimestä voi päätellä, soijarouheen perusaines ja itse asiassa soijarouheen ainoa ainesosa on soijapapu. Tuotannossa soijarouheen valmistusprosessi etenee seuraavanlaisesti: ensimmäisenä soijapavut pestään, kuoritaan ja jauhetaan soijajauhoksi. Lopuksi jauho puristetaan ja siten jauhoista poistetaan öljyä. Öljypitoisuus laskee tässä prosessissa 5%:iin. Soijajauho, josta on poistettu öljyä, muotoillaan sitten haluttuun muotoon.

Soijarouhe muistuttaa muodoltansa ja kooltansa jauhelihaa. Halusit tehdä vegaanista bolognese-kastiketta tai lisuketta salaattisi kanssa, soijarouheemme on loistava valinta. Kokeile myös meidän soijasuikaleita, jos haluat käyttää soijaa isompina paloina. Näin voit käyttää soijaa mitä monipuolisimmin erilaisiin aterioihin.

Ravintoarvo keskimäärin per 100 g
Energia (kj/kcal) 1497 /  356
Rasva 7.5 g
josta tyydyttynyttä rasvaa 1.6 g
Hiilihydraatit 14 g
josta sokereita 6.2 g
Ravintokuitu 15 g
Proteiini 50 g
Suola 0.02 g
Tuotenumero: SOJA_001
Alkuperä Itävalta
Luomu alkuperä EU:n maatalous
Sisältö 1 kg
Valmistaja KoRo
EAN/GTIN 4260335838723
Tietolomake Spesifikaatio
Kontrollinumero & luomu alkuperä
PL-EKO-07
Saattaa sisältää Saattaa sisältää -merkintä
Toimitus Toimitus Saksan ulkopuolelle
Yritys KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Säilytys Säilytettävä kuivassa ja viileässä.
Ainesosat 100 % SOIJA *luonnonmukainen viljely
Ristikontaminaatio aattaa sisältää pieniä määriä GLUTEENIA, SEESAMIA, MANTELIA, HASSELPÄHKINÖITÄ, SAKSANPÄHKINÖITÄ, CASHEW-PÄHKINÖITÄ ja PISTAASIA
Parasta ennen -päiväys 31.07.2023
Myyntinimike Luomu soijarouhe
Lehdistö & jälleenmyyjät Lataa kuvat ilman taustaa
Kysymyksiä ja vastauksia: Luomu soijarouhe 1 kg
Se riippuu tietysti ruokahalustasi. Suosittelemme 100 grammaa 4 hengelle, mutta vihanneksia ja lisuketta, kuten nuudeleita, ei saa puuttua.
Voit käyttää soijaviipaleita lihan korvikkeena bolognese-ruoassa, salaateissa tai minkä tahansa suolaisen ruoan lisäkkeenä.
Valitettavasti monet yhdistävät soijan edelleen termeihin "geenitekniikka" ja "sademetsien raivaus". On totta, että suurin osa soijapavuista on peräisin Brasiliasta ja Yhdysvalloista, ja ne ovat jopa muuntogeenisiä. Näitä soijapapuja käytetään kuitenkin eläinten rehun tuotantoon. Saksassa suoraan kulutukseen tuotetut soijatuotteet eivät tule näiltä alueilta. Tyypillisiä alkuperämaita ovat Kiina, Kanada, Itävalta, Ranska ja joskus jopa Saksa.
Jos haluat valmistaa soijakotletteja kotona, kaada niiden päälle vain kiehuvaa vettä tai kasvislientä. Voit sitten paistaa sen tai lisätä sen suoraan tomaattikastikkeeseen ja tehdä siitä herkullista vegaanista bolognesea.
Soijajauhon valmistamiseksi soijapavut jauhetaan ja sitten puristetaan. Soijaöljy erotetaan soijajauhosta useissa puristusprosesseissa. Jälkimmäisen rasvapitoisuus on enintään 5 prosenttia, ja se voidaan muotoilla haluttuun muotoon ns. ekstruuderin avulla. Tätä tarkoitusta varten soijajauhoon sekoitetaan kaksinkertainen määrä vettä, ja se puristetaan yhteen paineen ja lämmön alaisena. Puristamisen päätteeksi soijamassa puristetaan muottilaatikon läpi. Kun soijamassa on poistunut rauhasesta, se laajenee pelkistymisen kautta ja muodostuu löysä, kuitumainen ja lihan kaltainen rakenne. Tuloksena syntyvä ekstrudaatti voidaan leikata eri pituiseksi joko hienoiksi tai karkeiksi soijarakeiksi, minkä jälkeen se kuivataan ja pakataan.

Varieties & Origin

Soy granules

These small granules made of soy are perfect for a vegan Bolognese, as they resemble minced meat in size (3-5 mm) and, once soaked, in texture.

Viljely maittain tonneina
Maa Tonnia
USA 119518490
Brasilien 114599168
Argentinien 54971626
China 13149485
Indien 10981000
Paraguay 10478000
Kanada 7716600
Ukraine 3899370
Russland 3621344
Bolivien 3018872

The demand for soy has been steadily growing over the past 30 years. In 2017, the world harvest of soy was 352 million tons. The ten largest producers, led by the USA, together produced 97% of the total world harvest.

Tuotanto

Hinnan kehitys "Luomu soijarouhe 1 kg"

Hinta on kehittynyt ajan myötä seuraavasti

Kaikki tiedot ilman takuuta!

4.9/5

75 Arvostelut


91%
9%
0%
0%
0%
Serena Gaia B.  | 29.06.2022

Se ei tule koskaan puuttumaan ruokakomerostani.

Kokeilen tätä tuotetta ensimmäistä kertaa. Se on poikkeuksellista! Valmistin 150 g:lla (kuivasta) kaksi ateriaa kolmelle hengelle, valkoisen kastikkeen pastalle ja chiliä papujen kanssa. Kostutin ne kasvisliemellä. Hyvä, voidaan käyttää moniin eri resepteihin, halpa.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Cristina B.  | 28.06.2022

ERINOMAINEN VALINTA

Tein fantastisen ragu...loistava tuote

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Klea K.  | 12.06.2022

Erittäin hyvä raguille

Rakastan sitä! Valmistin soijaragua, ja siitä tuli todella hyvää. Erittäin suositeltava

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Valentina A.  | 02.06.2022

Vegaaninen ragu

Sopii erinomaisesti vihannesaguen valmistukseen, hieno pakkaus

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
sergio p.  | 01.05.2022

Poikkeuksellista kuten aina, pakko kaikille, jotka haluavat syödä kasvisagua.

Poikkeuksellista kuten aina, pakko kaikille, jotka haluavat syödä kasvisagua.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Angel B.  | 25.04.2022

Erittäin hyvä tuote!

1 kg:n tilavuus on erittäin käytännöllinen! Erittäin hyvä jauhelihan korvike kasvisruoan tasolla.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Kirsten P.  | 24.04.2022

Suuri proteiinin lähde kaikissa kastikkeissa ja vihannespannuissa.

Liota vain liemessä ja tarvittaessa hieman soijakastikkeessa ja lisää sitten kasvispannuihin, tomaattikastikkeisiin, keittoihin, chili sin carneen jne. Voidaan käyttää myös hampurilaisten kasvispihvien ainesosana. Hyvä proteiininlähde vegaaneillemme, ja myös lihafanit rakastavat sitä.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Francesca L.  | 22.04.2022

Erittäin hyvä

Täydellinen pakkaus

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Giulia T.  | 22.04.2022

Soijakastike, en pelkää sinua!

Päätin vihdoin kokeilla soijakastikkeen valmistusta. Todella herkullista!

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Regina M.  | 19.04.2022

Hyvä tuote.

Erittäin hyvä hinta.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi

Asiakkaat ostivat myös