🔥Varoitus: Yli 25 °C:n lämpötilassa suklaatuotteemme voivat sulaa🔥

Luomu soijasuikaleet 1 kg

12,00 €*

Hinnat sis. ALV, eivät toimituskuluja.

  • Luomulaatu
  • GMO-vapaa, Alkuperä: Itävalta
  • 1 kg säästöpakkaus
  • Soveltuu niin sekasyöjille, kasvissyöjille kuin vegaaneillekin
Laatu: Luomu soijasuikaleet 1 kg
11,50 €
12,00 €
12,50 €

Saatavilla, toimitusaika 6-7 arkipäivää

Parasta ennen -päiväys: 31.07.2023

Osta nyt: Luomu soijasuikaleet 1 kg

Soijasuikaleet ovat olleet kuuma puheenaihe viime aikoina. Mutta miten nämä herkulliset lihankorvikkeet oikein valmistetaan? Kuten nimestä voi päätellä, soijasuikaleiden perusaines ja itse asiassa soijasuikaleiden ainoa ainesosa on soijapapu. Tuotannossa soijarouheen valmistusprosessi etenee seuraavanlaisesti: ensimmäisenä soijapavut pestään, kuoritaan ja jauhetaan soijajauhoksi. Lopuksi jauho puristetaan ja jauhoista poistetaan öljyä. Öljypitoisuus laskee tässä prosessissa 5%:iin. Soijajauho, josta on poistettu öljyä, muotoillaan sitten haluttuun muotoon.

Soijasuikaleet ovat kooltaan isompia kuin soijarouhe. Voit käyttää soijasuikaleita monipuolisesti kastikkeisiin, keittoihin ja salaatteihin. Halusit tehdä vegaanista kastiketta tai lisuketta salaattisi kanssa, soijasuikaleemme on loistava valinta. Kokeile myös meidän soijarouhetta, jos haluat käyttää soijaa esimerkiksi korvaamaan jauhelihaa.

Ravintoarvo keskimäärin per 100 g
Energia (kj/kcal) 1497 /  356
Rasva 8 g
josta tyydyttynyttä rasvaa 1.6 g
Hiilihydraatit 14 g
josta sokereita 6.2 g
Ravintokuitu 15 g
Proteiini 50 g
Suola 0.02 g
Tuotenumero: SOJA_002
Alkuperä Itävalta
Luomu alkuperä EU-maatalous
Sisältö 1 kg
Valmistaja KoRo
EAN/GTIN 4260335838730
Tietolomake Spesifikaatio
Kontrollinumero & luomu alkuperä
PL-EKO-07
Saattaa sisältää Saattaa sisältää -merkintä
Toimitus Toimitus Saksan ulkopuolelle
Yritys KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Säilytys Säilytettävä kuivassa ja viileässä
Ainesosat 100 % SOIJA* *luonnonmukainen viljely
Ristikontaminaatio Saattaa sisältää pieniä määriä GLUTEENIA, SEESAMIA, MANTELIA, HASSELPÄHKINÄÄ, SAKSANPÄHKINÄÄ, CASHEWPÄHKINÄÄ ja PISTAASIA
Parasta ennen -päiväys 31.07.2023
Myyntinimike Luomu soijagranulaatti
Lehdistö & jälleenmyyjät Lataa kuvat ilman taustaa
Kysymyksiä ja vastauksia: Luomu soijasuikaleet 1 kg
Soijapihvejä liotetaan kuumassa kasvisliemessä noin 10 minuuttia. Sitten se on valmis syötäväksi. Vinkkimme: paista soijaleikkeleet rapeiksi.
Se riippuu tietysti ruokahalustasi. Suosittelemme 100 grammaa 4 hengelle, mutta vihanneksia ja lisuketta, kuten nuudeleita, ei saa puuttua.
Soya Geschnetzeltes on säilytettävä viileässä ja kuivassa paikassa.
Soijaleikkeleet eivät sisällä lisäaineita, ja ne on valmistettu 100-prosenttisesta soijasta.
Soijajauhon valmistamiseksi soijapavut jauhetaan ja sitten puristetaan. Soijaöljy erotetaan soijajauhosta useissa puristusprosesseissa. Jälkimmäisen rasvapitoisuus on enintään 5 prosenttia, ja se voidaan muotoilla haluttuun muotoon ns. ekstruuderin avulla. Tätä tarkoitusta varten soijajauhoon sekoitetaan kaksinkertainen määrä vettä, ja se puristetaan yhteen paineen ja lämmön alaisena. Puristamisen päätteeksi soijamassa puristetaan muottilaatikon läpi. Kun soijamassa on poistunut rauhasesta, se laajenee pelkistymisen kautta ja muodostuu löysä, kuitumainen ja lihan kaltainen rakenne. Tuloksena syntyvä ekstrudaatti voidaan leikata eri pituiseksi joko hienoiksi tai karkeiksi soijarakeiksi, minkä jälkeen se kuivataan ja pakataan.
Karkea soijajauheliha on loistava korvike gulassille. Voit kuitenkin käyttää sitä myös keiton koristeena tai salaatin lisukkeena.

Varieties & Origin

Soy granules

These small granules made of soy are perfect for a vegan Bolognese, as they resemble minced meat in size (3-5 mm) and, once soaked, in texture.

Viljely maittain tonneina
Maa Tonnia
USA 119518490
Brasilien 114599168
Argentinien 54971626
China 13149485
Indien 10981000
Paraguay 10478000
Kanada 7716600
Ukraine 3899370
Russland 3621344
Bolivien 3018872

The demand for soy has been steadily growing over the past 30 years. In 2017, the world harvest of soy was 352 million tons. The ten largest producers, led by the USA, together produced 97% of the total world harvest.

Tuotanto

Hinnan kehitys "Luomu soijasuikaleet 1 kg"

Hinta on kehittynyt ajan myötä seuraavasti

Kaikki tiedot ilman takuuta!

4.8/5

96 Arvostelut


85%
13%
1%
1%
0%
Serena Gaia B.  | 29.06.2022

Se ei tule koskaan puuttumaan ruokakomerostani.

Fantastista! Tällä tuotteella olen valmistanut erinomaista arrosticiniä. Ne ovat erittäin monipuolisia. Lyömätön vastine rahalle. Jos en olisi valmistanut niitä itse, en olisi uskonut, etteivät ne ole lihaa. Sen sijaan ne ovat erinomainen korvike niille, jotka ovat vegaaneja kuten minä tai jotka yksinkertaisesti haluavat korvata joskus lihaa. Näin olet varmalla puolella.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Ángeles L.  | 21.06.2022

Rakastan sitä!

Pidän todella mausta ja koostumuksesta. Se on yksi parhaista kokeilemistani herneproteiineista.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Sonja B.  | 14.06.2022

Uudestaan ja uudestaan

Sopii erinomaisesti vihannespannujen tai pataruokien lisukkeeksi.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Astrid H.  | 22.05.2022

hyvä laatu, hyvä hinta :-)

hyvä laatu, hyvä hinta :-)

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Agathe T.  | 18.05.2022

Ihanteellinen lihan korvike salaatteihin tai valmisruokiin.

Vastaavatko tuotteet odotuksiani? Osa rakeista päätyi kuitenkin jauheeksi kuljetuksen jälkeen.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Ann-Christine S.  | 16.05.2022

Korkealaatuiset POWERFOODS

Makea / suolainen / DIVERSITY on saanut uuden nimen! Hinta on aivan järjetön!!! Kaupasta saat pienempiä pakkauksia suuremmilla summilla.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Kirsten P.  | 24.04.2022

Hyväksyy hyvin mausteet, voidaan paistaa tai keittää ja yhdistää lähes kaikkien vihannesten kanssa.

Samanlainen kuin hieno soijajauheliha, mutta antaa hieman enemmän purevuutta. Siksi käytän sitä mieluummin kasvispannuissa kuin kastikkeissa.

1 ihmistä piti tietoa hyödyllisenä
Simone P.  | 24.04.2022

Varastopakkaus ja huippulaatua!!!

Herkullista! Valtava paketti ja huippulaatua

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Francesca L.  | 22.04.2022

Erinomainen

Erinomainen

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Letizia Q.  | 21.04.2022

Aina ruokakomerossa

Monipuolinen ja maukas

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi

Asiakkaat ostivat myös