🔥Varoitus: Yli 25 °C:n lämpötilassa suklaatuotteemme voivat sulaa🔥

Luomu valkoinen basmatiriisi 5 kg

19,50 €*

3,90 €* per 1 Kilogramma

Hinnat sis. ALV, eivät toimituskuluja.

  • Kontrolloitu luonnonmukainen viljely
  • Ei sisällä arominvahventeita, väriaineita tai säilöntäaineita
  • Erityisen maukas
  • Maussa pähkinäisyyttä
Laatu: Luomu valkoinen basmatiriisi 5 kg
20,50 €
20,00 €
19,50 €
16,50 €
25,00 €
21,00 €
Laji: Luomu valkoinen basmatiriisi 5 kg
20,00 €
19,50 €

Saatavilla, toimitusaika 6-7 arkipäivää

Parasta ennen -päiväys: 22.06.2025

Osta nyt: Luomu valkoinen basmatiriisi 5 kg

Basmatiriisillämme saat aavistuksen itämaista tunnelmaa kotiisi. Tämä riisilaji on ollut jo pitkään yksi keittiön tärkeä perusaines esimerkiksi Intiassa ja Pakistanissa. Intiassa ja Pakistanissa sana basmati tarkoittaa hindin kielellä sanaa "tuoksu". Kyseessä on erityisen aromaattinen, pitkäjyväinen riisi, joka on alunperin kotoisin Afganistanista. Basmatiriisin ominaismaku on hiukan pähkinäinen, ja tuoksu kukkainen. Basmatiriisiä pidetään hienoimpana riisilajina.

Molemmat basmati-lajimme, kokojyvä ja valkoinen, menestyivät erinomaisesti KoRo:n makutestissä. KoRo:n riisilaji ei vakuuta meitä vain maullansa, vaan myös helpolla valmistuksella. Basmatiriisimme on todella nopea ja helppo valmistaa keittämällä riisiä vain 15 minuuttia. Riisi saa keitettäessä ilmavan, kevyen koostumuksen. Valkoinen basmatiriisi on koostumukseltaan hiukan pehmeämpää kuin ruskea basmatiriisi. Ero johtuu riisin prosessoinnista. Valkoinen riisi hiotaan ja vapautetaan näin kuorestaan.

Riisiä voi käyttää makeana tai suolaisena, lisukkeena tai pääruokana – basmati-riisi on aina loistava valinta ja loistava vaihtoehto perinteiselle riisille. KoRo-vinkki: Lisämakua saa lisäämällä mausteita keitinveteen. Näin saat riisille upean maun esimerkiksi kardemummalla tai kurkumalla. Pienellä määrällä kanelia voit myös loihtia herkullista riisivanukasta.

Ravintoarvo keskimäärin per 100 g
Energia (kj/kcal) 1504 /  354
Rasva 0 g
josta tyydyttynyttä rasvaa 0 g
Hiilihydraatit 80 g
josta sokereita 0 g
Ravintokuitu 1 g
Proteiini 6.7 g
Suola 0.013 g
Tuotenumero: BAS_004
Alkuperä Intia
Luomu alkuperä Ei-EU-maatalous
Sisältö 5 kg
Valmistaja KoRo
EAN/GTIN 4260335836613
Kontrollinumero & luomu alkuperä
IT-BIO-007
Saattaa sisältää Saattaa sisältää -merkintä
Toimitus Toimitus Saksan ulkopuolelle
Yritys KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Säilytys Säilytettävä kuivassa ja viileässä, lämmöltä suojattuna.
Ainesosat 100% basmatiriisi* *kontrolloitu luonnonmukainen viljely
Ristikontaminaatio Ei sisällä allergeeneja EU-asetuksen 1169/2011 mukaisesti
Parasta ennen -päiväys 22.06.2025
Myyntinimike Luomu basmatiriisi valkoinen
Lehdistö & jälleenmyyjät Lataa kuvat ilman taustaa
Kysymyksiä ja vastauksia: Luomu valkoinen basmatiriisi 5 kg
100 grammaa keitettyä basmatiriisiä sisältää noin 160 kaloria.
Jasmiiniriisin aromi on kukkaisempi, kun taas basmatiriisin aromi on maanläheisempi.
Ruskea basmatiriisi on luonnollista eli sitä ei ole esikuorittu. Näin ollen tärkeät ravintoaineet säilyvät. Koostumus on hieman purevampi kuin valkoisen basmatiriisin.
Keittämisen jälkeen ruskea basmatiriisi on pörröisempää ja löysempää kuin muut riisityypit.

Varieties & Origin

Sushi rice

Sushi rice is one of the short-grain rice varieties, which differentiate themselves from long-grain rice varieties, such as jasmine or basmati rice, due to their higher starch content. The starch in sushi rice makes it very sticky. Its aroma is quite sweet.

Viljely maittain tonneina
Maa Tonnia
China 206000000
Indien 157200000
Indonesien 7846465
Bangladesch 52231000
Vietnam 44974206
Thailand 32620160
Myanmar 26423300
Philippinen 18967826
Brasilien 12175602
Japan 10549000
USA 10025980
Kambodscha 9324000
Pakistan 7005000
Nigeria 6734000
Ägypten 6000000
Südkorea 5637682
Népal 5047047
Laos 4002425
Madagaskar 3978000
Sri Lanka 3381000

In total there are more than 100,000 different types of rice worldwide; it is therefore no wonder that rice is grown in more than 100 countries on all continents - except Antarctica. China and India lead the global production, but a lot of rice is also grown in other Asian countries and in South and North America, as well as in Europe. Depending on the variety, it takes between three and eight months until rice is ready to be harvested. After corn, rice is the world's most cultivated food.

Tuotanto

Hier wächst Dein Reis

Ob für Sushi, Risotto oder als leckerer Milchreis: Der Reis aus Deiner Bestellung ist sonnenverwöhnt und stammt von den Feldern Italiens.

Reis hat besonders viel Durst

Er beginnt seine Reise auf gefluteten Feldern. Zwar werden nicht alle Reissorten unter Wasser angebaut – aber Unkraut und Schädlinge haben nicht so viel Lust auf nasse Wurzeln und Füße. So steigt der Ertrag und die Reisbauern können mehr Reis für Dein nächstes Mittagessen ernten.

Reis ist das zweitwichtigste Lebensmittel

Fast 800 Millionen Tonnen Reis werden jedes Jahr geerntet – und es werden jährlich mehr. Weltweit liegt der Reis damit zwar hinter Mais (1,1 Mrd.), aber deutlich vor Kartoffeln (370 Mio.) und Weizen (730 Mio.).

Wir passen genau auf, was wir Dir schicken

Bevor der Reis seinen Weg zu Dir findet, wird natürlich erst die Qualität gecheckt. Alles, was nicht passt, wird aussortiert.

Nur poliert und gewaschen in die Verpackung

In diesen Maschinen wird der Reis für seine Reise auf deinen Teller vorbereitet. Hier werden die Reiskörner gewaschen und bekommen eine Wasser-Politur. So bleibt der natürliche Geschmack erhalten.

Essen zu testen macht (fast) immer Spaß

Ganz egal welchen Reis Du bei uns bestellst – bei KoRo bekommst du nur die leckersten Sorten. Nur wer unser Tasting übersteht, schafft es in unser Sortiment. Die Schlechten haben wir schon vorher für Dich raus gesucht.

Hier wartet Dein Reis auf Dich

Erst wenn die besten Körner ihren Weg in unsere Großpackungen gefunden haben, erwarten sie hier sehnsüchtig Deine Bestellung.

Hinnan kehitys "Luomu valkoinen basmatiriisi 5 kg"

Hinta on kehittynyt ajan myötä seuraavasti

Kaikki tiedot ilman takuuta!

4.9/5

93 Arvostelut


94%
6%
0%
0%
0%
Alex M.  | 27.06.2022

Yksinkertaisesti hyvä ja siististi pakattu

Hyvä hinta-laatusuhde.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
LILIANE D.  | 01.05.2022

Erittäin hyvä

Toinen kerta, kun olen tilannut tämän riisin, joka sopii täydellisesti käyttöömme.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Julia A.  | 24.04.2022

Hinta suorituskyky lyömätön

Uudestaan ja uudestaan

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Frank S.  | 21.04.2022

Erittäin suositeltavaa!!!

Erittäin hyvää riisiä, olen tilannut sitä täältä monta kertaa ja olen aina erittäin tyytyväinen laatuun. Toimitus oli myös nopea ja hyvin pakattu. Jatkakaa hyvää työtä...;)

1 ihmistä piti tietoa hyödyllisenä
MULLER V.  | 21.04.2022

Top top top !

Top !

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Anonyymi  | 22.02.2022

Erittäin hyvä orgaaninen basmatiriisi, jolla on hyvä hinta-laatusuhde.

Hinta-laatusuhde on erittäin hyvä. Basmatiriisissä on mieto, miellyttävä aromi, ja se voidaan valmistaa erittäin hyvin riisinkeittimessä. Ennen keittämistä riisi on pestävä kahdesta kolmeen kertaa, jotta kaikki katkerat aineet ja ylimääräinen tärkkelys katoavat.

1 ihmistä piti tietoa hyödyllisenä
Anonyymi  | 17.02.2022

-

-

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Anonyymi  | 13.02.2022

Super näin suuressa koossa. Erittäin

Super näin suuressa koossa. Erittäin käytännöllinen

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Anonyymi  | 10.02.2022

Herkullinen

Rakastan tätä riisiä, aina huippuluokkaa.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Anonyymi  | 09.02.2022

-

-

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi

Asiakkaat ostivat myös