Premium sultana-rusina 1 kg

7,00 €*

Hinnat sis. ALV, eivät toimituskuluja.

  • Mehukas, makea ja vastustamattoman herkullinen
  • 1 kg säästöpakkaus
  • Rikitön
  • Naposteluun, mysliin, salaattiin, couscousiin, leipään tai kakkuun
  • Ilman lisättyä sokeria, väri- tai säilöntäaineita
Määrä: Premium sultana-rusina 1 kg
7,00 €
53,00 €

Saatavilla, toimitusaika 6-7 arkipäivää

Parasta ennen -päiväys: 13.08.2023

Osta nyt: Premium sultana-rusina 1 kg

Sultana on valkoinen, isokokoinen, siemenetön rypäle, minkä vuoksi sultanoita pidetään maailman suosituimpina rypäleinä. Sultana-rusinat ovat ideaali välipala. Lisäksi ne soveltuvat erityisen hyvin jälkiruokiin, kuten myös suolaisiin ruokiin. Osta nyt KoRo:n premium sultana-rusinoita 1 kg:n säästöpakkauksessa!

Ravintoarvo keskimäärin per 100 g
Energia (kj/kcal) 1293 / 305
Rasva 0.6 g
josta tyydyttynyttä rasvaa 0.2 g
Hiilihydraatit 69 g
josta sokereita 68 g
Ravintokuitu 5.2 g
Proteiini 2.5 g
Suola 0.05 g
Tuotenumero: SULT_002
Alkuperä Turkki
Sisältö 1 kg
Valmistaja KoRo
EAN/GTIN 4260335833766
Saattaa sisältää Saattaa sisältää -merkintä
Toimitus Toimitus Saksan ulkopuolelle
Yritys KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berliini
Säilytys Säilytys kuivassa ja viileässä valolta suojattuna.
Ainesosat 99,5% sultanarusina, 0,5% puuvillansiemenöljy
Ristikontaminaatio Saattaa sisältää pieniä määriä GLUTEENIA, SOIJAA, PÄHKINÄÄ, MANTELIA, MAAPÄHKINÄÄ, MAITOA (LAKTOOSIA), SEESAMIA ja RIKKIDIOKSIDIA (SULFIITTIA).
Parasta ennen -päiväys 13.08.2023
Myyntinimike Premium sulttaanirusinat ilman lisättyä sokeria
Lehdistö & jälleenmyyjät Lataa kuvat ilman taustaa
Kysymyksiä ja vastauksia: Premium sultana-rusina 1 kg
Sultanamme ovat hellävaraisesti kuivattuja, eikä niiden pitäisi normaaleina määrinä aiheuttaa ongelmia raskauden tai imetyksen aikana. On kuitenkin aina parasta kysyä lääkäriltäsi, jos sinulla on kysyttävää.
Tuotteidemme ravintoarvotiedot löytyvät aina tuotteen vierestä tai alapuolelta. Ensiluokkaisissa sultananoissamme on 305 kaloria, 69 g hiilihydraatteja ja 2,5 g proteiinia 100 g:ssa. Ennen kaikkea tasapainoinen ja terveellinen ruokavalio on terveellistä. Terveellinen on ennen kaikkea tasapainoinen ja monipuolinen ruokavalio, joka kattaa kaikki DGE:n suosittelemat päivittäiset ravintoaineet. Sultanamme voivat saada pisteitä ravintokuidun lähteenä.
Emme edes tiedä mistä aloittaa! Yleisesti ottaen voit luoda täsmälleen samoja reseptejä sultanoiden ja sultanoiden kanssa: Sultana-sämpylät, rusinapullat, muffinit, kakut, keksit Rusinapähkinäleipä, aamiaiskulho, Kaiserschmarrn ja tietysti rusinapunos! Sultanjat sopivat hyvin myös suolaisiin ruokiin. Mausta curryt niillä, lisää makeat marjat riisiin tai couscousiin tai napostele niitä pähkinäiseen trail mixiin. Me kaikki rakastamme rusina-kanelipullia, mutta miten olisi vaihteeksi rusina-marsipaanipullat? Löydät kaupastamme oikean marsipaanin ilman lisättyä sokeria luomuksiesi leivontaan ja Ruokapäiväkirjasta oikeat reseptit. Voit tietysti lisätä Premium Sultanoita myös mysliin ja puuroon, napostella niitä sellaisenaan tai jopa päällystää ne suklaalla. Jumbo Grapesin lisäksi löydät myös erilaisia viinirypäleillä maustettuja sekoituksia: Caribbean Mix, Trail Mix "Nuts & Nibs" ja tietysti klassikko Student:sisäfutter. Aikuisten pieneksi välipalaksi suosittelemme Grappa-viinirypäleitä maitosuklaan kanssa. Kokeile sitä ja anna sultanoiden monipuolisuuden vietellä itsesi.
Monet koirat ja kissat eivät siedä sultanoita ja sultanoita hyvin, ja ne voivat olla jopa vaarallisia pienille eläimille. Kysy lisätietoja lääkäriltäsi. Sultanoita sen sijaan on usein lintujen ruoassa, sillä linnut sietävät yleensä hyvin viinirypäleitä.
Ymmärrettäväksi: Rusinat edustivat kaikkien kuivattujen viinirypäleiden yleisnimitystä, mutta samalla ne ovat myös erillinen lajike. Sultana-viinirypäleet kasvavat pensasmaisissa kasveissa, jotka muodostavat keväällä versoja, joista puolestaan muodostuu kesällä rypäleitä. Tästä siemenettömästä, erityisen makeasta rypälelajikkeesta valmistetaan sultanoita, joita kutsutaan myös nimellä sultana. Sen kuori on erittäin ohut, ja se on yleensä peräisin Turkista, kuten myös Premium Sultanamme. Sultanoita kutsutaan englanninkielisissä maissa myös "sultanaksi" niiden värin vuoksi. Kaikki rypäleet kuivataan samalla menetelmällä: sadonkorjuu, ripustaminen tai asettaminen pressuille, varsien irrottaminen ravistelemalla ja odottaminen. Ratkaiseva ero on niin sanottu kastaminen. Jos rypäleitä ruiskutetaan öljyllä (meidän tapauksessamme puuvillansiemenöljyllä) ennen kuivausta, niillä on tulevaisuus sultanana. Tämä käsittely liuottaa ulkokuoren vahakerroksen ja hedelmästä tulee vettä läpäisevä. Tämä lyhentää kuivumisaikaa. Tuloksena on kauniisti kuivunut marja, jolla on ihanan makea maku. Lyhyesti sanottuna: voit myös itse jalostaa rypäleistä sultanoita, jos sinulla on paljon aikaa ja kärsivällisyyttä. Valmiiksi kuivattujen premium-sultanoiden avulla se on nopeampaa ja helpompaa!
Mietitkö, sopiiko sultanaa vauvallesi tai taaperollesi? Periaatteessa sinun pitäisi valvoa lapsiasi, kun he ovat vielä hyvin pieniä ja joutuvat kohtaamaan pieniä välipaloja, kuten sultanoita. On parasta tarkistaa lääkäriltäsi, onko lapsesi tarpeeksi vanha syömään niitä. Huomaa, että kuivatut hedelmät sisältävät yleensä paljon fruktoosia, ja niitä olisi pidettävä pikemminkin lasten välipalana.

Varieties & Origin

Sultanas

Sultanas are made from the light-coloured, seedless grape variety Sultana. In order to be dried, Sultanas are "dipped"

Viljely maittain tonneina
Maa Tonnia
China 14842680
Italien 8201914
USA 7097723
Frankreich 6247034
Spanien 5934239
Türkei 4000000
Indien 2590000
Chile 2473588
Iran 2450021
Republik Südafrika 2008819
Australien 1772911
Argentinien 1758418

Exact figures on the worldwide production of the individual varieties of grapes are difficult to find, and what you see on the map is an approximation. Of course, not all of these grapes are dried, but it gives you a good overview of where grapes are cultivated. Annual production of raisins and sultanas is currently around 800,000 tons. Did you know that when the berries are dried, the water content of the berries drops to approximately 18% and the fructose content increases to about 33%?

Tuotanto

Hinnan kehitys "Premium sultana-rusina 1 kg"

Hinta on kehittynyt ajan myötä seuraavasti

Kaikki tiedot ilman takuuta!

4.9/5

193 Arvostelut


94%
6%
0%
1%
0%
Valeria P.  | 07.08.2022

Hyvä

Pehmeä ja makea, ei verrattavissa supermarketin tuotteisiin.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Anna Elisa C.  | 19.07.2022

Hyvä laatu/hinta

Hintaan ja laatuun nähden hyvä, mutta siitä puuttuu hieman makua.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Jette S.  | 04.07.2022

Selvä.

Selvä.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Ewa K.  | 01.07.2022

Huippulaatua ja superpehmeää

Huippulaatua ja superpehmeää.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Ana Mª B.  | 29.06.2022

Erittäin hyvä.

Ne ovat erittäin hyviä, erittäin hyvälaatuisia.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Claudie F.  | 14.06.2022

Osta epäröimättä

Syyt ovat pehmeän ja makean makuisia.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Barbara D.  | 24.05.2022

Pulppuraiset ja maukkaat viinirypäleet

Laadukkaat sultanjat. Pulppumaista, maukasta jyvää, jota voi lisätä puuroon tai jogurttiin.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Alexander H.  | 20.05.2022

Virheetön tavara

Maku oli odotetunlainen, ei mitään valittamista.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Rebecca t.  | 19.05.2022

Super lecker

Super

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Roberte P.  | 16.05.2022

Nähdään myöhemmin

ei vielä syödä nähdään myöhemmin!!!!

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi

Tee tilauksesi ilman toimituskuluja! 🤑

Niin kauan kuin uusilla tuotteilla ei ole vielä kauniita kuvia, säästät toimituskulut.

Asiakkaat ostivat myös