Reilun kaupan luomu mango Brooks 1 kg

25,00 €*

Hinnat sis. ALV, eivät toimituskuluja.

  • Hedelmäisen makea & erittäin herkullinen
  • Reilun kaupan tuote & luomulaatu
  • Rikitön & ei lisätty sokeria*
  • Käytännöllinen 1 kg säästöpakkaus
  • Kontrolloidusta luonnonmukaisesta viljelystä
Laatu: Reilun kaupan luomu mango Brooks 1 kg
20,00 €
23,50 €
25,00 €

Saatavilla, toimitusaika 5-6 arkipäivää

Osta nyt: Reilun kaupan luomu mango Brooks 1 kg

Rakastamme raitoja ja varsinkin kirkkaan oransseja, sillä ne eivät vain näytä söpöiltä, vaan myös maistuvat yhtä hyviltä! Ei, KoRo ei tietenkään ole muotisuunnittelija. Räätälöimme napostelumme mieluummin juuri sinulle sopiviksi. Siksi meillä on nyt tarjolla luomu mangoviipaleiden lisäksi myös reilun kaupan mango.. Koska emme halua tarjota sinulle vain supermaukkaita välipaloja, vaan myös reiluja välipaloja. Reilun kaupan luomu mangoviipaleissa on hedelmäisen makea maku ja ne ovat erittäin kiinteitä koostumukseltaan. Mangoja ei muuten ole lisäaineita, eikä niitä ole makeutettu, sillä ne sisältävät jo luonnostaan sokeria. Viipaleet ovat sekä optisesti, että maultaan trendikkäitä - kokeile ja tilaa nyt mangoviipaleita KoRo-verkkokaupasta!

Luomu kuivattu mango viipaleina - välipala auringosta

Mitä tarvitsemme lempivälipalasi valmistamiseen? Laadultaan loistavia mangoja! Monien makutestien jälkeen löysimme ne Burkina Fasosta, josta mangoviipaleet toimitetaan. Siellä ne leikataan sadonkorjuun jälkeen suikaleiksi ja kuivataan varovasti.

Puffattu mango ja mangolevite: suosikkeja KoRo-nettikaupassa

Todellisena välipalataiturina emme tyydy pelkkiin kuivattuihin mangoviipaleisiin. Oletko koskaan kuullut puffatuista mangosta? Erilaisen kuivausmenetelmän ansiosta mangoviipaleet ovat melko rapeita ja niiden maku on voimakkaan makea. Rapeiden naposteltavien lisäksi aamiaispöydässä suositaan myös kirkkaan kelta-oranssia eli steviaa sisältävää mango-hedelmälevitettä ja mango-currylevitettä. Muotitrendit olivat eilen, tänään on ruoka ja välipalat trendikkäitä ja tuovat makua elämään!

Tilaa luomu mangoviipaleita KoR-verkkokaupasta

On selvää, että jos sinulla ei ole kotona oikeita välipaloja, olet menettänyt elämäsi hallinnan. Siksi sinun kannattaa varmistaa, että makeat, mehukkaat mangoviipaleemme siirtyvät välipalakomeroosi mahdollisimman pian. Keskitymme ulkonäköön ja laatuun. Siksi Brooksin mangoviipaleet eivät sisällä rikkiä ja ne ovat luomulaatua. Lisäksi luotamme reilun kaupan standardeihin varmistaaksemme paremmat palkat pienviljelijäperheille ja kunnolliset työolot kehitysmaiden ja nousevan talouden maiden viljelmien työntekijöille. Hanki ne ennen kuin ne ovat kaikkien muiden saatavilla: tilaa nyt reilun kaupan luomu mangoviipaleita.

* Mangoviipaleet sisältävät luonnostaan sokeria.

Ravintoarvo keskimäärin per 100 g
Energia (kj/kcal) 1501 /  355
Rasva 0.5 g
josta tyydyttynyttä rasvaa 0 g
Hiilihydraatit 78 g
josta sokereita 66 g
Ravintokuitu 8.4 g
Proteiini 1.5 g
Suola 0.1 g
Tuotenumero: MANG_026
Alkuperä Burkina Faso
Alkuperä (Käsittely) Burkina Faso
Luomu alkuperä Ei-EU-maatalous
Sisältö 1 kg
Valmistaja KoRo
EAN/GTIN 4260718292234
Tietolomake Spesifikaatio
Kontrollinumero & luomu alkuperä
EU Bio
BF-BIO-154
Saattaa sisältää Saattaa sisältää -merkintä
Toimitus Toimitus Saksan ulkopuolelle
Yritys KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berliini
Säilytys Säilytettävä viileässä ja kuivassa, valolta suojattuna
Ainesosat 100% kuivattu mango* *kontrolloitu luonnonmukainen viljely
Ristikontaminaatio Ei allergeeneja EU-säännöksen 1169/2011 mukaisesti.
Parasta ennen -päiväys 31.12.2024
Myyntinimike Luomu kuivattu mango
Etikettenhinweis Ainesosat, ravintoarvot ja pakkaus saattavat poiketa. Tarkempia tietoja varten lue tuotespesifikaatio.
Kysymyksiä ja vastauksia: Reilun kaupan luomu mango Brooks 1 kg
Keine Suchergebnisse vorhanden.
Kyllä, nämä mangoviipaleet ovat Reilun kaupan tuotteita. Haluamme tällä tavoin edistää ympäristönsuojelun ja sosiaalisten normien parantamista Burkina Fasossa.
Voit tietysti tehdä kuivatut mangoviipaleet myös itse. Helpoin tapa on käyttää kuivausrumpua, koska lämpötila voidaan pitää vakiona 50 asteessa pitkään (noin 10-12 tuntia). Mutta projektisi voi toimia myös uunissa. On kuitenkin muistettava, että kuivaus on hyvin aikaa vievää ja ennen kaikkea kuluttaa paljon energiaa.
Mangot kasvavat Burkina Fasossa, Länsi-Afrikassa. Ostamme mangot suoraan sikäläisiltä kumppaniviljelijöiltämme ja voimme taata luomu- ja Reilun kaupan standardien noudattamisen suoran yhteistyön ansiosta.
Vältämme tiukkaa luokittelua terveeseen tai epäterveeseen. Ekotrofologiassa eli ravitsemustieteessä ei muuten ole tällaisia luokituksia. Loppujen lopuksi tärkeintä on aina: "Tasapaino on avainasemassa", ja voit saavuttaa sen Reilun kaupan mangoraidoilla. Kuivatut hedelmät ovat erinomainen kuitujen lähde, ja niiden maku on mehukas ja makea. Jos olet kiinnostunut tästä aiheesta, kuuntele podcast-jaksomme "Kuivatut hedelmät vs. tuoreet hedelmät ".
Kyllä, Reilun kaupan mangoviipaleet on valmistettu 100-prosenttisesti mangoista. Siksi ne ovat tietenkin vegaanisia!
100 g kuivattuja mangoviipaleita sisältää 355 kaloria. Olemme listanneet kaikki ravintoarvot taulukkoon tuotekuvauksen viereen tai alapuolelle.
Jotta elintarviketta voidaan myydä Reilun kaupan tuotteena, sen on täytettävä kolme eri vaatimusta: ekologiset, sosiaaliset ja taloudelliset. Ekologisiin standardeihin kuuluu tuotteen ympäristöystävällinen viljely ja vaarallisten torjunta-aineiden käytön kieltäminen. Sosiaaliset normit koskevat pienviljelijöiden ja työntekijöiden vaikutusmahdollisuuksien lisäämistä ja takaavat muun muassa säännellyt työajat ja hyväksikäyttävän lapsityövoiman käytön kieltämisen. Taloudellisiin standardeihin kuuluvat avoimet kauppasuhteet ja ennen kaikkea se, että kauppiaat maksavat Reilun kaupan vähimmäishinnan ja Reilun kaupan palkkion. Palkkio käytetään sitten tuottajien itse valitsemiin, yhteisöä palveleviin hankkeisiin. FLOCERT, Reilun kaupan maailmanlaajuinen sertifiointielin, valvoo ja sertifioi kaikkien Reilun kaupan standardien noudattamista.
Jos haluat erittäin mehukkaita mangoviipaleita, säilytä pakkaus viileässä ja kuivassa paikassa. Sen jälkeen ne säilyvät alkuperäispakkauksissaan vähintään 10 kuukautta heti valmistuksen jälkeen.
Me KoRossa haluamme tarjota sinulle mahdollisimman laajan tuotevalikoiman ja antaa sinulle vapauden päättää, mitä haluat ostaa. Joitakin tärkeitä eroja tavanomaisen, luonnonmukaisen ja reilun kaupan välillä: Tavanomaisessa maataloudessa voidaan käyttää tiettyjä torjunta-aineita tietyissä rajoissa ja esimerkiksi kuivatut hedelmät voidaan rikkiä säilyvyyden vuoksi. Luonnonmukaisissa tuotteissa torjunta-aineiden ja rikin käyttö on sen sijaan kielletty. Reilun kaupan tuotteissa on tiettyjen ekologisten standardien noudattamisen lisäksi (monet Reilun kaupan tuotteet ovat siksi myös luomusertifioituja) noudatettava myös sosiaalisia ja taloudellisia standardeja. Lisätietoja tästä saat kohdasta "Mitä Reilun kaupan merkki tarkoittaa?". Reilun kaupan standardien tavoin luomustandardien noudattamista valvoo ja sertifioi säännöllisesti tarkastuslaitos, mikä johtaa paitsi tavanomaiseen maatalouteen verrattuna yleensä alhaisempaan hehtaarisatoon myös korkeampaan hintaan tuotteesta.
Mangot kasvatetaan Burkina Fasossa. Kun ne ovat lähes kypsiä, keräämme ne ja leikkaamme ne ohuiksi viipaleiksi. Sitten mangoviipaleet viedään uuniin, jossa ne kuivataan matalassa lämpötilassa. Mutta miten tämä eroaa kaupassa myytävistä paisutetuista mangoviipaleista? Olemme kirjoittaneet blogikirjoituksen eri kuivausmenetelmistämme ja selostaneet tarkalleen, miten kuivattuja hedelmiä kuivataan. Klikkaa sitä vapaasti!
Reilun kaupan luomu mango Brooks 1 kg
Luomu puffattu mango 500 g
Luomu mangoviipaleet "Brooks" 1 kg
Mangorakeet elävillä bakteeriviljelmillä 250 g
Arvostelut
Hinta 25,00 €* 23,50 €* 20,00 €* 14,50 €*
Tuotenumero MANG_026 PUFF_003 MANG_003 PROB_003
Sisältö 1 Kilogramma 0,5 Kilogramma 1 Kilogramma 0,25 Kilogramma
Perushinta 25,00 €* / 1 Kilogramma 47,00 €* / 1 Kilogramma 20,00 €* / 1 Kilogramma -
Ominaisuudet vegetaarinen, luomu, vegaaninen, laktoositon, vähän tyydyttyneitä rasvahappoja, vähärasvainen, fairtrade vegetaarinen, luomu, vegaaninen vegetaarinen, luomu, vegaaninen, laktoositon, vähärasvainen, valmis nautittavaksi vegetaarinen, vegaaninen, vähän tyydyttyneitä rasvahappoja, vähärasvainen, gluteenittomat ainesosat
Zucker 66 72 45 38
Fair Trade Zertifizierung - - - -

Varieties & Origin

Kent

The dried Kent mango has a full-bodied and extra fruity taste, a wonderfully rich yellow colour, and it is pleasant to the bite, as Kent mangoes have less fiber than other mango varieties.

Viljely maittain tonneina
Maa Tonnia
Indien 19506000
China 4941830
Thailand 3824279
Indonesien 2566046
Mexiko 1958491
Pakistan 1685304
Brasilien 1547606
Bangladesch 1517691
Ägypten 1351316
Malawi 1323680
Nigeria 935954
Sudan 879321
Kenia 772680
Malawi 1323680
Philippinen 748957
Vietnam 744425
Haiti 721281
Tansania 434344
Kuba 432430
Peru 385304
Jemen 362254
Népal 324519
Kolumbien 321220
Madagaskar 289182
Kongo (Dem. Rep.) 215522
Niger 190339
Guinea 177499

India is the first mango producer in the world: in 2017, more than 50 thousand tons of mangoes were grown worldwide, of which almost 20 thousand came from India. Other Asian countries such as China, Thailand and Indonesia also cultivate a large number of mangoes. Native to the tropical rainforest, mango has been cultivated there for over 4,000 years in India, where they are considered the national fruit, and Myanmar. Incidentally, the mango came to Europe through Portuguese seafarers in the 16th century.

Tuotanto

Wir haben uns durchgetestet

Nicht zu süß, nicht faserig und perfekt zum Snacken – wir haben uns durch das Mango-Angebot gefuttert und die leckerste Sorte für Dich gefunden.

Erst mal ein bisschen Abhängen

Unsere Mango stammt aus Burkina Faso. In dem westafrikanischen Land werden die Früchte angebaut, geerntet und weiterverarbeitet.

Eine Mango kann man nicht hetzen

Nicht zu viel Hektik, ein bisschen Entspannung – bevor die Mango ihre nächsten Schritte gehen kann, braucht sie nach der Ernte Zeit um zu reifen.

Nur das Beste für die Großpackung

Erst wenn die Frucht wirklich reif ist, wird sie gewaschen und geschnitten. Nach einem Tag im Ofen bei 70 Grad ist die Mango dann so lecker, wie Du sie magst.

Ab jetzt muss die Mango die Luft anhalten

Dann endlich werden die Mangos verpackt und gelagert, bis sie ihre Reise von Westafrika nach Europa antreten können.

Von Burkina Faso zu Dir

Die Mango fühlt sich in Gesellschaft wohl, deswegen packen wir von KoRo auch möglichst viele davon in unsere Großpackungen. Dort bleiben sie dann, bis Du sie heraus holst und snackst.

Hinnan kehitys

Hinta on kehittynyt ajan myötä seuraavasti

Kaikki tiedot ilman takuuta!

Das sagen andere über Reilun kaupan luomu mango Brooks 1 kg

4.9/5

20 Arvostelut


18
2
0
0
0

K

Kerstin K.

25.01.2023

Erittäin maukasta ja syödään nopeasti!

Erittäin maukkaita, makeahappoisia mangopaloja, jotka ovat erinomainen suklaan korvike aikuisille ja lapsille.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
F

Fabian A.

18.01.2023

Erittäin suositeltava!

Koro on numero 1!

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
N

Noemie E.

29.12.2022

Ostan niitä usein

Joskus jotkut kappaleet ovat hieman huonompia kuin toiset, mutta yleisesti ottaen ok.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
O

Olga B.

20.12.2022

Erittäin hyvä

Se maistuu hyvältä

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
E

Elvira G.

20.12.2022

mielellään jälleen

Olen ostanut sitä monta kertaa, se maistuu aina hyvältä, mutta valitettavasti se on tullut kalliimmaksi.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
K

Kelly S.

20.12.2022

Super lecker

Tilaan näitä taas ensi kerralla.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
I

Ines Z.

20.12.2022

Se on meille välttämätön.

Vasara! Yksinkertaisesti herkullista.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
E

Eva H.

20.12.2022

Mielellään taas

Neljä sanaa riittää: ne olivat erittäin maukkaita!

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi

Anonyymi

02.12.2022

Juuri sitä, mitä siinä sanotaan

Mega hyvä! Mitä muuta voisit kuivattujen mangojen lisäksi toivoa.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
C

Caroline L.

18.11.2022

Erittäin terveellinen ja maukas välipala

Erittäin hyvälaatuista mangoa, hyvä maku!

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi

Tee tilauksesi ilman toimituskuluja! 🤑

Niin kauan kuin uusilla tuotteilla ei ole vielä kauniita kuvia, säästät toimituskulut.

Asiakkaat ostivat myös