Ekologiska kokosflingor 1 kg

9,00 €*

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • Utan tillsatt socker - innehåller naturligt socker
  • Hög fiberhalt (20 g/100 g)
  • För att baka, toppa och njuta av
  • Från en ekologisk odling
  • Vegansk
Sorte: Ekologiska kokosflingor 1 kg
9,00 €

Varan finns i lager, leveranstid 6-7 dagar

Bäst före-datum: 31.12.2022

Produktinformation Ekologiska kokosflingor 1 kg

Semester, sol, strand och hav. Nu saknas bara kokosnöten. Vi tycker att kokosnötter är en sommarsymbol och vi vill leverera sommaren direkt hem till dig med vårt 1 kg-fördelspaket kokosflingor från en ekologiskt odling. Få hem en härlig sommarkänsla med våra ekologiska kokosflingor! 

Så kan du använda våra kokosflingor

Våra kokosflingor är knapriga och lite söta, så att du kan använder de i bakverk och efterrätter. Pröva de i din müsli, gröt eller chia-pudding, rör ner de i en shake eller ta dem för energy balls, kokosnötsbar eller Ruby Cookies. Du tycker bättre om salta rätter? Då kan du pröva en lins-och-kokonötssoppa eller en smaklig kokosnötscurry med grönsaker. Det är inte bara kokosflingornas smak som gör de till en sommar-superstar men också deras näringsvärde: med 20 g kostfiber per 100 g har de ett högt fiberinnehåll. Vad väntar du på nu? 

Beställ sommar-känslor från KoRo nu 

Förutom ekologiska kokosflingor kan du hitta andra kokos-läckerheter hos oss: Ekologisk tahini med kokos, läckerbit, ekologiskt kokossmör, ekologisk kokosolja, ekologisk kokossocker, ekologiskt kokosvatten, ekologisk kokossirap, kokoschips utan tillsatt socker, choklad-kokos-bollar och kokosmjöl borde inte saknas i ditt kök. Och med vår snygga kokosnötsskål smakar dina Smoothie-Bowls ännu bättre. Med våra kokosflingor har du en tropisk frukost varje dag, bara strö dem över din porridge eller müsli. Köp våra ekologiska kokosflingor utan tillsatt socker i en praktisk 1 kg-fördelsförpackning nu!

Näringsvärde pro 100 g
Energi 2716 /  660
Fett 63 g
varav mättade fettsyror 55 g
Kolhydrater 6.4 g
varav socker 6.4 g
Fiber 20 g
Protein 6.2 g
Salt 0.08 g
Produktnummer: KOKOS_013
Ursprung Sri Lanka
Ekologiskt ursprung ICKE-EU-jordbruk
Innehåll 1 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260335836620
Datablad Specikation
Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft
DE-ÖKO-006
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvaras torrt och svalt
Ingredienser 100% kokosflingor* *från ett kontrollerat ekologiskt jordbruk
Allergener Kan innehålla spår av GLUTEN, JORDNÖTTER, SOJA, MJÖLK (LAKTOS), NÖTTER och SESAM.
Bäst före-datum 31.12.2022
Produktbeskrivning Ekologiska kokosflingor
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Fragen & Antworten: Ekologiska kokosflingor 1 kg
Framför allt är en balanserad kost med fullvärdig mat hälsosam. 100 g av våra ekologiska kokosnötsraps innehåller inte mindre än 20 g fibrer och är därför en bra källa till fibrer för dig. Naturligtvis tillsätter vi inget socker till vår vita rivna kokosnöt.
100 g riven kokosnöt ger 660 kcal. All information om näringsvärden (t.ex. kolhydrater och proteininnehåll) och ingredienser finns som vanligt under eller bredvid produkttexten i vår webbutik.
Ja, vår ekologiska riven kokosnöt är vegansk och kan perfekt integreras i en vegetarisk eller vegansk kost.
Rådgör med din veterinär om vilken dosering som är lämplig för ditt husdjur innan du matar det.
Det är bäst att förvara våra kokosflingor på ett svalt och torrt ställe. Du kan också fylla dem optimalt i våra vackra konserveringsburkar.
Ja, vår riven kokosnöt är ekologiskt odlad.
Kokosflingor är en utmärkt ingrediens för att ge dina rätter en tropisk touch. Du kan röra dem i din müsli, chiapudding eller gröt, rulla dina Bliss Balls eller praliner i dem, lägga till dem i kakkakor, rispudding och fruktsallad eller karamellisera riven kokosnöt (med socker) i en stekpanna. De små, vita rapsarna passar också utmärkt i curryrätter eller till rejäla kikärtsrätter.

Varieties & Origin

Dried coconut chips

Dried coconut chips are deliciously fruity and aromatic, as the drying process enhances their original aroma. Coconut chips are available both sweetened and unsweetened, but the one we offer you are so tasty that need absolutely no sugar to surprise you!

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
Indonesien 18555371
Philippinen 14726165
Indien 11706343
Sri Lanka 2623000
Brasilien 2346750
Vietnam 1571709
Papua-Neuguinea 1221080
Mexiko 1158471
Thailand 885751
Myanmar 557240

Coconuts grow in around 90 countries around the equator; Indonesia and the Philippines are the world's main producers, but coconut trees are also cultivated in India and Sri Lanka. In 2018, around 61.9 million coconuts were harvested worldwide. Coconut palms like temperatures of around 27 ° C and a lot of humidity: they grow best with 120 hours of sunshine a year. Did you know that a single full-grown palm provides around 50-80 coconuts a year?

Herstellung

Preisentwicklung "Ekologiska kokosflingor 1 kg"

So hat sich der Preis über die Zeit entwickelt

Alle Angaben ohne gewähr!

4.9/5

192 Bewertungen


93%
4%
1%
1%
1%
Simone L.  | 23.05.2022

rostas i pannan och sedan i den hemlagade müslien.

Priset och kvaliteten är mycket bra.

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Christelle Z.  | 21.05.2022

Den rivna kokosnöten är utsökt.

Jag gillar verkligen de läckra kokosnötstenarna....mums

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Sandra T.  | 15.05.2022

Köp den definitivt!

Kokosspån i ekologisk kvalitet utan irriterande tillsatser, andra handlare kan ta intryck av dem :)

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Anonym  | 09.05.2022

Måste ha

Mycket bra kvalitet

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Volker R.  | 24.04.2022

Mycket välsmakande

tarm

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Stine R.  | 22.04.2022

Härligt med kokosnötmjöl i stora förpackningar

Härligt med kokosnötmjöl i stora förpackningar

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Sonja R.  | 13.04.2022

god kvalitet

super

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Olga B.  | 09.04.2022

Sehr gut

Use it for backing, gut quality

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
MULLER V.  | 30.03.2022

pratique - économique - bon qualité prix -

parfait - j'adore

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert
Alexandra S.  | 23.03.2022

Hammer gut

Die Kokosflocken sind sehr gut sind wirklich auch Flocken kein Gebrösel. Sehr zufrieden ich empfehle diese gerne weiter

Sei der/die Erste, der diese Bewertung als hilfreich markiert

Andra har även kollat in