🔔 Pssssst, early birds! – 10 % på alla julkalendrar*: ADVENT_SHOP 🔔

Ekologiska mangoskivor Brooks 10 x 1 kg

174,50 €*

17,45 €* per 1 kg

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • Fruktsöt, saftig och oemotståndligt läcker
  • Den bästa torkade mangon i storpack
  • Praktiska fördelsförpackningar på 10 x 1 kg
  • Fri från svavel och konserveringsmedel
  • Från en kontrollerad ekologisk odling
Variant: Ekologiska mangoskivor Brooks 10 x 1 kg
174,50 €
332,00 €
Mängd: Ekologiska mangoskivor Brooks 10 x 1 kg
19,50 €
174,50 €

Varan finns i lager, leveranstid 6-7 dagar

Bäst före-datum: 31.01.2023

Produktinformation Ekologiska mangoskivor Brooks 10 x 1 kg

Mango, en historia av hatkärlek - för hård, för sur, svår att skära och ändå riktigt läcker. Varje försök till att försöka avlägsna kärnan slutar i en liten massaker. Men det här är inget problem när det kommer till vår torkade mango i sorten "Brooks". De mogna frukterna skördas i Burkina Faso, sedan skalas de och torkas i strimlor så att du kan njuta av den här läckerheten hela året om.  Övertyga dig själv och köp våra torkade mangostrimlor nu!

Ursprung - torkad mango

Mangon tillhör sumakväxtfamiljen och är botaniskt besläktad med pistagenötter och cashewnötter. Ursprungligen kommer mangon från Indien, men vår mango odlas i Burkina Faso. Vill du veta hur mangon tar sig från Burkina Faso till ditt hem och hur vi kan undvika handelssteg med den? Ta då en titt på vår artikel "Från Burkina Faso med kärlek" - här avslöjar vi hur det går till. 

Ekologisk mango utan tillsatt socker

Riktigt saftig, lätt syrlig och samtidigt härligt söt - det är inte bara en beskrivning av den perfekta torkade mangon, utan framför allt en beskrivning av vår Brooks-sort. Den här älskade mangosorten är finns inte utan anledning i vår online-shop. Då vi torkar dem skonsamt i en ugn har de kvar sin naturligt söta smak och svavel är här inte nödvändigt. När du köper vår läckra mango i storpack sparar du även pengar och undviker samtidigt onödigt skräp. Därför kan du köpa vår 10 x 1 kg-tray helt utan dåligt samvete! 

Fylld med energi: torkad mango i storpack

Vår torkade mango är ett perfekt powersnack. Det är därför vi älskar den. Och det är inget vi kan dölja, om man bara tar en titt i vårt sortiment: torkat mangopulver, bredbart pålägg med mango eller puffad mango.  Du kan ha den i müsli, i sallad eller i en mangocurry - de gul-orangea strimlorna är en riktig smakupplevelse i varje maträtt. Ett litet tipps: om du vill ha mangostrimlorna lite mjukare kan du låta dem ligga i (varmt) vatten i ungefär 30 minuter. Det gör det enklare att använda dem till att göra smoothies eller Bliss Balls. Så, vad väntar du på? Köp våra ekologiska mangostrimlor nu!

*Mangoskivorna innehåller naturligt förekommande fruktos. 

Näringsvärde pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1276 / 305
Fett 2.2 g
varav mättade fettsyror 0.5 g
Kolhydrater 61 g
varav socker 60 g
Fiber 8.4 g
Protein 3 g
Salt 0.04 g
Produktnummer: MANG_003_T10
Ursprung Burkina Faso
Ekologiskt ursprung Jordbruk utanför EU
Innehåll 10 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260654784947
Datablad Specikation
Datablad Specikation
Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft
EU Bio
DE-ÖKO-039
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Ingredienser 100 % torkad mango* *från ett ekologiskt jordbruk
Allergener Innehåller inga allergener enligt EU-förordningen 1169/2011.
Bäst före-datum 31.01.2023
Produktbeskrivning Ekologisk torkad mango
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild

Varieties & Origin

Kent

The dried Kent mango has a full-bodied and extra fruity taste, a wonderfully rich yellow colour, and it is pleasant to the bite, as Kent mangoes have less fiber than other mango varieties.

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
Indien 19506000
China 4941830
Thailand 3824279
Indonesien 2566046
Mexiko 1958491
Pakistan 1685304
Brasilien 1547606
Bangladesch 1517691
Ägypten 1351316
Malawi 1323680
Nigeria 935954
Sudan 879321
Kenia 772680
Malawi 1323680
Philippinen 748957
Vietnam 744425
Haiti 721281
Tansania 434344
Kuba 432430
Peru 385304
Jemen 362254
Népal 324519
Kolumbien 321220
Madagaskar 289182
Kongo (Dem. Rep.) 215522
Niger 190339
Guinea 177499

India is the first mango producer in the world: in 2017, more than 50 thousand tons of mangoes were grown worldwide, of which almost 20 thousand came from India. Other Asian countries such as China, Thailand and Indonesia also cultivate a large number of mangoes. Native to the tropical rainforest, mango has been cultivated there for over 4,000 years in India, where they are considered the national fruit, and Myanmar. Incidentally, the mango came to Europe through Portuguese seafarers in the 16th century.

Herstellung

Wir haben uns durchgetestet

Nicht zu süß, nicht faserig und perfekt zum Snacken – wir haben uns durch das Mango-Angebot gefuttert und die leckerste Sorte für Dich gefunden.

Erst mal ein bisschen Abhängen

Unsere Mango stammt aus Burkina Faso. In dem westafrikanischen Land werden die Früchte angebaut, geerntet und weiterverarbeitet.

Eine Mango kann man nicht hetzen

Nicht zu viel Hektik, ein bisschen Entspannung – bevor die Mango ihre nächsten Schritte gehen kann, braucht sie nach der Ernte Zeit um zu reifen.

Nur das Beste für die Großpackung

Erst wenn die Frucht wirklich reif ist, wird sie gewaschen und geschnitten. Nach einem Tag im Ofen bei 70 Grad ist die Mango dann so lecker, wie Du sie magst.

Ab jetzt muss die Mango die Luft anhalten

Dann endlich werden die Mangos verpackt und gelagert, bis sie ihre Reise von Westafrika nach Europa antreten können.

Von Burkina Faso zu Dir

Die Mango fühlt sich in Gesellschaft wohl, deswegen packen wir von KoRo auch möglichst viele davon in unsere Großpackungen. Dort bleiben sie dann, bis Du sie heraus holst und snackst.

Prisutveckling "Ekologiska mangoskivor Brooks 10 x 1 kg"

Så här har priset utvecklats över tid

Alle Angaben ohne gewähr!

4.8/5

642 Omdömmen


87%
9%
2%
2%
1%
Stephanie O.  | 04.08.2022

Mina favoritmangos

Super som alltid. Denna gång, som sagt, i en något annorlunda form på grund av felaktig leverans, vilket inte försämrar smaken.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Boris P.  | 07.07.2022

Det är värt det!

Mycket värde för pengarna Bra smak!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Jasmin H.  | 29.06.2022

helt enkelt supergod och läcker

Superpris mycket rimligt, lysande smak, TOP-kvalitet

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Sylvia S.  | 07.06.2022

Jag beställer alltid mango här

Mycket välsmakande !!!! Bästa kvalitet

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Doris F.  | 15.04.2022

Supergod och superpris!

Supergod och superpris!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 27.02.2022

sehr lecker

sehr lecker

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 27.02.2022

Kvaliteten är utmärkt,

Kvaliteten är utmärkt,

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 26.02.2022

Högsta kvalitet och utförande, snabb leverans

Högsta kvalitet och utförande, snabb och okomplicerad leverans, bästa pris-prestandaförhållande.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 25.02.2022

Definitivt igen!!!!

De bästa mangoerna någonsin! De är helt beroendeframkallande!!!!!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Anonym  | 25.02.2022

-

-

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam

Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑

Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu sparar du fraktkostnaderna.

Andra har även kollat in