🎁 Tidig julklapp: 20 % rabatt på alla våra Julkalendrar med koden ADVENT_SHOP_FS 🎁

Ekologiska torkade mangostrimlor Brooks 1 kg

20,00 €*

Priser inkl. moms, plus Leverans

  • Fruktsöt, saftig och oemotståndligt läcker
  • Kanske världens bästa torkade mango
  • Praktisk fördelsförpackning på 1 kg
  • Fri från svavel och konserveringsmedel
  • Från en kontrollerad ekologisk odling
Variant: Ekologiska torkade mangostrimlor Brooks 1 kg
20,00 €
23,50 €
25,00 €
Mängd: Ekologiska torkade mangostrimlor Brooks 1 kg
20,00 €
186,50 €

Varan finns i lager, leveranstid 6-7 dagar

Bäst före-datum

Produktinformation Ekologiska torkade mangostrimlor Brooks 1 kg

Mango, en historia av hatkärlek - för hård, för sur, svår att skära och ändå riktigt läcker. Varje försök till att försöka avlägsna kärnan slutar i en liten massaker. Men det här är inget problem när det kommer till vår torkade mango i sorten "Brooks". De mogna frukterna skördas i Burkina Faso, sedan skalas de och torkas i strimlor så att du kan njuta av den här läckerheten hela året om. Övertyga dig själv och köp våra torkade mangostrimlor nu!

Ekologisk mango utan tillsatt socker

Riktigt saftig, lätt syrlig och samtidigt härligt söt - det är inte bara en beskrivning av den perfekta torkade mangon, utan framför allt en beskrivning av vår Brooks-sort. Den här älskade mangosorten är finns inte utan anledning i vår online-shop. Då vi torkar dem skonsamt i en ugn har de kvar sin naturligt söta smak och svavel är här inte nödvändigt. När du köper vår läckra mango i storpack sparar du även pengar och undviker samtidigt onödigt skräp. Därför kan du köpa vår 10 x 1 kg-tray helt utan dåligt samvete! I vårt sortiment har vi också Fairtrade torkad mango!

Köp torkad mango

Vår torkade mango är ett perfekt powersnack. Du kan ha den i müsli, i sallad eller i en mangocurry - de gul-orangea strimlorna är en riktig smakupplevelse i varje maträtt. Ett litet tipps: om du vill ha mangostrimlorna lite mjukare kan du låta dem ligga i (varmt) vatten i ungefär 30 minuter. Det gör det enklare att använda dem till att göra smoothies eller Bliss Balls. Så, vad väntar du på? Köp våra ekologiska mangostrimlor nu!

Näringsvärde pro 100 g
Energi (i kj/kcal) 1559 /  367
Fett 1 g
varav mättade fettsyror 0 g
Kolhydrater 87 g
varav socker 45 g
Fiber 9.5 g
Protein 2.1 g
Salt 0 g
Produktnummer: MANG_003
Ursprung Côte d'Ivoire
Ekologiskt ursprung Nicht-EU-Landwirtschaft
Innehåll 1 kg
Tillverkare KoRo
EAN/GTIN 4260335831588
Datablad Specikation
Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft
EU Bio
CI-BIO-128
Spår Förklaring av spårhänvisning
Frakt Leveranstid
Företag KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berlin
Förvaring Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Produktnotis s
Ingredienser 100% torkad mango* *från kontrollerat ekologiskt jordbruk
Allergener Innehåller inga allergener enligt EU-förordning 1169/2011
Bäst före-datum 31.08.2023
Produktbeskrivning Ekologiska torkade mangobitar
Press & återförsäljare Ladda ner produktbild
Frågor & svar Ekologiska torkade mangostrimlor Brooks 1 kg
Keine Suchergebnisse vorhanden.
Ja, de är en populär ingrediens i barnmat på grund av sin låga syrahalt. Om du inte gör gröt av dem, se till att ditt barn bara äter dem sittande - men det är förmodligen inget nytt för dig.
Den ekologiska mangon från KoRo ska förvaras svalt och torrt. Den bör också skyddas från ljus.
Du kan naturligtvis också göra de torkade mangostrimlorna själv. Det enklaste sättet är att använda en dehydrator, eftersom temperaturen kan hållas konstant på 50 grader under lång tid (ca 10-12 timmar). Men torkningen kan också ske i en ugn. Naturligtvis ska du komma ihåg att vi redan har gjort detta arbete åt dig. Mangoerna skördas mellan mars och juli när de inte är helt mogna, så att de är perfekt mogna efter torkningen. Det är verkligen en utmaning att hitta den perfekta mognaden på mango från snabbköpet. Och det är inte allt: eftersom vi hoppar över handelsstadier med våra större förpackningar och låter dig ta del av den prisfördel som det innebär, sparar du också pengar.
100 g mangostrips innehåller 305 kcal. Du hittar de exakta näringsvärdena vid sidan av produktbeskrivningen eller på produktförpackningen.
Ja, våra ekologiska mangostrips är gjorda av 100 % mango. Därför är de veganska.
I ett nötskal kan man säga att processen går till på följande sätt: Frukterna odlas i Burkina Faso. När de är mogna skördas de och skalas. De skivade mangoerna torkas sedan i ugnen vid låg temperatur. Mangonerna skickas sedan till vårt KoRo-lager i Tyskland i lufttäta värdeförpackningar. Här väntar mangostripsen bara på att du ska klicka på "Lägg i kundvagnen".
Du kan också ge hunden en liten mängd torkade mangostrimlor. Vi skulle bli glada om du skickar oss ett foto av hans ansiktsuttryck (t.ex. via Instagram)! Vi erbjuder även "riktig" hundmat - även om den inte innehåller mango är den fortfarande mycket populär bland våra fyrbenta vänner.
Ja, våra mangoar kommer från ekologisk odling.
Ekologiska torkade mangostrimlor Brooks 1 kg
Ekologisk mango, puffad 500 g
Torkad ekologisk Fairtrade mango "Brooks" 1kg
Kommentarer
Pris 20,00 €* 23,50 €* 25,00 €*
Artikelnummer MANG_003 PUFF_003 MANG_026
Innehåll 1 kg 0,5 kg 1 kg
Grundpris 20,00 €* / 1 kg 47,00 €* / 1 kg 25,00 €* / 1 kg

Varieties & Origin

Kent

The dried Kent mango has a full-bodied and extra fruity taste, a wonderfully rich yellow colour, and it is pleasant to the bite, as Kent mangoes have less fiber than other mango varieties.

Anbau nach Land in Tonnen
Land Tonnen
Indien 19506000
China 4941830
Thailand 3824279
Indonesien 2566046
Mexiko 1958491
Pakistan 1685304
Brasilien 1547606
Bangladesch 1517691
Ägypten 1351316
Malawi 1323680
Nigeria 935954
Sudan 879321
Kenia 772680
Malawi 1323680
Philippinen 748957
Vietnam 744425
Haiti 721281
Tansania 434344
Kuba 432430
Peru 385304
Jemen 362254
Népal 324519
Kolumbien 321220
Madagaskar 289182
Kongo (Dem. Rep.) 215522
Niger 190339
Guinea 177499

India is the first mango producer in the world: in 2017, more than 50 thousand tons of mangoes were grown worldwide, of which almost 20 thousand came from India. Other Asian countries such as China, Thailand and Indonesia also cultivate a large number of mangoes. Native to the tropical rainforest, mango has been cultivated there for over 4,000 years in India, where they are considered the national fruit, and Myanmar. Incidentally, the mango came to Europe through Portuguese seafarers in the 16th century.

Herstellung

Wir haben uns durchgetestet

Nicht zu süß, nicht faserig und perfekt zum Snacken – wir haben uns durch das Mango-Angebot gefuttert und die leckerste Sorte für Dich gefunden.

Erst mal ein bisschen Abhängen

Unsere Mango stammt aus Burkina Faso. In dem westafrikanischen Land werden die Früchte angebaut, geerntet und weiterverarbeitet.

Eine Mango kann man nicht hetzen

Nicht zu viel Hektik, ein bisschen Entspannung – bevor die Mango ihre nächsten Schritte gehen kann, braucht sie nach der Ernte Zeit um zu reifen.

Nur das Beste für die Großpackung

Erst wenn die Frucht wirklich reif ist, wird sie gewaschen und geschnitten. Nach einem Tag im Ofen bei 70 Grad ist die Mango dann so lecker, wie Du sie magst.

Ab jetzt muss die Mango die Luft anhalten

Dann endlich werden die Mangos verpackt und gelagert, bis sie ihre Reise von Westafrika nach Europa antreten können.

Von Burkina Faso zu Dir

Die Mango fühlt sich in Gesellschaft wohl, deswegen packen wir von KoRo auch möglichst viele davon in unsere Großpackungen. Dort bleiben sie dann, bis Du sie heraus holst und snackst.

Prisutveckling

Så här har priset utvecklats över tid

Alle Angaben ohne gewähr!

Verkaufszahlen

So oft wurde das Produkt seit Erscheinung gekauft

Alle Angaben ohne gewähr!

4.8/5

749 Omdömmen


86%
9%
2%
1%
1%
Ying Y.  | 19.11.2022

Value for money! My kid’s favorite! I will for sure order again!

Good taste! Vaule for money! My daughters ’s favorit!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Sandra B.  | 16.11.2022

Hälsosamt och sött mellanmål, mycket välsmakande

Är du sugen på något sött? Men du vill att det ska vara hälsosamt, utan dåligt samvete? Då har du kommit till rätt ställe. De torkade mangostripsen är perfekta som snacks när du känner dig sugen på något sött igen. Mycket trevligt att smaka som de riktiga mangis också får här alltid små skillnader i smak lite mer söt, lite mindre. Det är precis vad jag älskar med den här fantastiska förvaringsväskan. Barnen älskar också detta söta mellanmål och min man tar gärna med sig det till jobbet. Det är också en speciell höjdpunkt när du använder den för att göra dina egna energibollar. En riktig dröm. Så de är också mycket mångsidiga. Rekommenderas starkt.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Mariann S.  | 16.11.2022

Bra produkt

Supergodt, inte tuggigt, som godisersättning och pris är TOP!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
ISABELLE S.  | 08.11.2022

bra produkt för ett litet mellanmål

Jag älskar den. Produkten är behaglig i munnen och perfekt för en liten hunger.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Jetti B.  | 08.11.2022

rekommenderas

så bra att det inte går att beskriva med ord Den himmelska smaken övertygar även personer som inte gillar torr frukt 😉

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Dorothée G.  | 04.11.2022

bra mellanmål

Supergod och bra kvalitet. Perfekt om du fortfarande vill ha något sött på kvällen.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Dorothée G.  | 04.11.2022

bra mellanmål

Supergod och bra kvalitet. Perfekt om du fortfarande vill ha något sött på kvällen.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Dorothée G.  | 04.11.2022

bra mellanmål

Supergod och bra kvalitet. Perfekt om du fortfarande är sugen på något sött på kvällen.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Claudia K.  | 23.10.2022

Fruktigt och sött

helt utsökt, hela familjen gillar det!

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam
Christina D.  | 22.10.2022

Super lecker!

Dessa mangostrips var de första som försvann från min stora Koro-beställning och sedan dess har jag sett fram emot att få dem snart igen som mellanmål till Bib. Jag kan varmt rekommendera dem.

Var den första som markerar denna recension som hjälpsam

Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑

Så länge nya produkter inte har vackra bilder ännu sparar du fraktkostnaderna.

Andra har även kollat in