🔔 Varaslähtö jouluun! - 10 % alennus kaikista joulukalentereista*: ADVENT_SHOP 🔔

Täysjyvä basmatiriisi luomu 5 kg

20,00 €*

4,00 €* per 1 Kilogramma

Hinnat sis. ALV, eivät toimituskuluja.

  • Luomu täysjyvä basmatiriisi
  • Intensiivinen tuoksu
  • Hieno pähkinäinen maku
  • 5 kg säästöpakkaus
  • Ilmava ja irtonainen koostumus
Laatu: Täysjyvä basmatiriisi luomu 5 kg
20,50 €
20,00 €
19,50 €
16,50 €
25,00 €
21,00 €
Laji: Täysjyvä basmatiriisi luomu 5 kg
20,00 €
19,50 €

Saatavilla, toimitusaika 6-7 arkipäivää

Parasta ennen -päiväys: 24.06.2025

Osta nyt: Täysjyvä basmatiriisi luomu 5 kg

Kuinka usein olet seisonut supermarketin riisihyllyn edessä ja miettinyt, minkä riisin monista eri vaihtoehdoista pitäisi valita ja päädyt kuitenkin usein tavanomaiseen valkoiseen riisiin? Mikäli tämä kuulostaa tutulta, sinun kannattaa kokeilla tummaa luomu basmatiriisiämme - klassisen basmatiriisin täysjyväversio! Tuttuun tapaan saat meiltä myös tumman basmatiriisin 5 kg:n säästöpakkauksessa. Osta ruskeaa basmatiriisiä nyt!

Basmatiriisi – Himalajan herkku

Kyllä, luit oikein. Emme kuitenkaan nyt keskity maailman korkeimpaan vuoristoon, vaan siihen, mikä kasvaa sen juurella eli basmatiriisiin. "Basmati" tarkoittaa "tuoksuista" hindiksi, minkä vuoksi basmatiriisiä kutsutaan usein tuoksuvaksi riisiksi. Pakistanista kotoisin oleva täysjyvä basmatiriisimme erottuu muista riiseistä hienolla, pähkinäisellä maullaan ja voimakkaalla aromillaan. Ruskea basmatiriisi on luonnollista, eli sitä ei pestä eikä kiilloteta. Kiillotetulle riisille on ominaista hopeakuoren ja sen alla olevan siemenkuoren poistaminen. Valkoiseen basmatiriisiin verrattuna ruskeassa variantissa on siksi hieman enemmän purutuntumaa. Ruskeiden jyvien kypsennysaika on noin 20-25 minuuttia ja ne saavat ilmavan ja irtonaisen koostumuksen. Jos haluat jotain tahmeaa, jasmiiniriisi tai sushiriisi on paras valinta.

Täysjyvä basmatiriisin käyttö

Ruskea luomu basmatiriisimme on todella monipuolinen: se sopii mainiosti esim. punaiseen linssimuhennokseen tai loheen seesamikastikkeessa ja kaikkiin riisiruokiin kuten soul-riisiinRiisivalikoimastamme löytyy jokaiselle jotakin.

Osta ruskeaa luomu basmatiriisiä

Monipuolinen täysjyvä basmatiriisimme on luomuviljelystä peräisin. Edullisen kokonsa ansiosta säästät myös ostohinnassa ja samalla vältyt turhalta pakkausjätteeltä. Hanki 5 kg:n pakkaus ja loihdi herkullisia ruokia yksi toisensa jälkeen. Tilaa basmatiriisiä nyt!

Ravintoarvo keskimäärin per 100 g
Energia (kj/kcal) 1529 / 361
Rasva 1.9 g
josta tyydyttynyttä rasvaa 0.5 g
Hiilihydraatit 77 g
josta sokereita 1.2 g
Ravintokuitu 1.9 g
Proteiini 7.5 g
Suola 0.023 g
Tuotenumero: BAS_003
Alkuperä Pakistan
Luomu alkuperä Ei-EU-maatalous
Sisältö 5 kg
Valmistaja KoRo
EAN/GTIN 4260335836606
Tietolomake Spesifikaatio
Kontrollinumero & luomu alkuperä
EU Bio
IT-BIO-007
Saattaa sisältää Saattaa sisältää -merkintä
Toimitus Toimitus Saksan ulkopuolelle
Yritys KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berliini
Säilytys Säilytettävä kuivassa ja viileässä
Ainesosat 100 % basmatiriisi* *kontrolloitu luonnonmukainen viljely
Ristikontaminaatio Ei sisällä allergeeneja EU-asetuksen 1169/2011 mukaisesti
Parasta ennen -päiväys 24.06.2025
Myyntinimike Luomu täysjyväbasmatiriisi
Lehdistö & jälleenmyyjät Lataa kuvat ilman taustaa
Kysymyksiä ja vastauksia: Täysjyvä basmatiriisi luomu 5 kg
Kyllä, ruskea basmatiriisi on 100-prosenttisesti luonnonmukaista.
Täysjyväinen basmatiriisi on parasta säilyttää viileässä ja kuivassa paikassa. Se säilyy vähintään 36 kuukautta.
Keitä ruskeaa basmatiriisiä hieman pidempään kuin valkoista basmatiriisiä, noin 20-25 minuuttia. Voit kuitenkin liottaa riisiä sen jälkeen, kun olet pessyt sen perusteellisesti, jolloin keittoaika lyhenee.
Olipa kyseessä sitten kattila, riisinkeitin tai höyrykeitin: voit valmistaa basmatiriisiämme eri tavoin. Valmistusaika vaihtelee tietysti, joten ota etukäteen selvää, kuinka kauan se kestää sinun laitteellasi. Kattilassa kypsennysaika on 20-25 minuuttia. Voit suolata riisiä niin paljon kuin haluat, mutta muista keittää se kaksinkertaisella vesimäärällä - jos käytät liikaa vettä ja joudut sitten valuttamaan sen pois, riisin kuohkea koostumus ja voimakas aromi katoavat! Tärkeä vaihe, joka usein unohdetaan riisiä keitettäessä: pesu. Tämä lyhentää kypsennysaikaa ja poistaa myös mahdolliset epäpuhtaudet.
Ruskeaan riisiin verrattunavalkoinen riisi on kiillotettua, joten sitä voidaan yleensä säilyttää pidempään. Ruskea riisi taas on täysin käsittelemätöntä eli kiillottamatonta: Niin sanottu hopeakuori ja siemenkuori ovat edelleen olemassa. Näin ollen ruskea riisi on täyteläisempää kuin valkoinen riisi. Lisäksi ruskeiden jyvien kypsennysaika on hieman pidempi kuin valkoisten jyvien. Tässä yhteydessä sovelletaan kuitenkin seuraavaa: Hyvä liotus on puolet ruoanlaitosta ;)
Molemmat lajikkeet kuuluvat pitkäjyväisten riisien heimoon. Ne eroavat kuitenkin maultaan ja koostumukseltaan toisistaan: hieman tahmea jasmiiniriisi tuoksuu melko kukkaiselta, kun taas basmatiriisi on rakenteeltaan löysää ja aromiltaan maanläheisempää.
100 grammaa täysjyväbasmatiriisiä sisältää keittämättömänä 342 kaloria. Kaikki muut ravintoarvotiedot löytyvät etiketistä, tuoteselosteesta ja tuote-eritelmästä, joihin on linkki.
Basmatiriisi on keittämisen jälkeen ilmavampaa ja kuohkeampaa kuin monet muut riisityypit. Lisäksi kiillottamaton täysjyväriisi on täyteläisempää kuin valkoinen riisi. Basmatiriisiä saa luomulaatuisena ja 5 kg:n etupakkauksessa.

Varieties & Origin

Sushi rice

Sushi rice is one of the short-grain rice varieties, which differentiate themselves from long-grain rice varieties, such as jasmine or basmati rice, due to their higher starch content. The starch in sushi rice makes it very sticky. Its aroma is quite sweet.

Viljely maittain tonneina
Maa Tonnia
China 206000000
Indien 157200000
Indonesien 7846465
Bangladesch 52231000
Vietnam 44974206
Thailand 32620160
Myanmar 26423300
Philippinen 18967826
Brasilien 12175602
Japan 10549000
USA 10025980
Kambodscha 9324000
Pakistan 7005000
Nigeria 6734000
Ägypten 6000000
Südkorea 5637682
Népal 5047047
Laos 4002425
Madagaskar 3978000
Sri Lanka 3381000

In total there are more than 100,000 different types of rice worldwide; it is therefore no wonder that rice is grown in more than 100 countries on all continents - except Antarctica. China and India lead the global production, but a lot of rice is also grown in other Asian countries and in South and North America, as well as in Europe. Depending on the variety, it takes between three and eight months until rice is ready to be harvested. After corn, rice is the world's most cultivated food.

Tuotanto

Hier wächst Dein Reis

Ob für Sushi, Risotto oder als leckerer Milchreis: Der Reis aus Deiner Bestellung ist sonnenverwöhnt und stammt von den Feldern Italiens.

Reis hat besonders viel Durst

Er beginnt seine Reise auf gefluteten Feldern. Zwar werden nicht alle Reissorten unter Wasser angebaut – aber Unkraut und Schädlinge haben nicht so viel Lust auf nasse Wurzeln und Füße. So steigt der Ertrag und die Reisbauern können mehr Reis für Dein nächstes Mittagessen ernten.

Reis ist das zweitwichtigste Lebensmittel

Fast 800 Millionen Tonnen Reis werden jedes Jahr geerntet – und es werden jährlich mehr. Weltweit liegt der Reis damit zwar hinter Mais (1,1 Mrd.), aber deutlich vor Kartoffeln (370 Mio.) und Weizen (730 Mio.).

Wir passen genau auf, was wir Dir schicken

Bevor der Reis seinen Weg zu Dir findet, wird natürlich erst die Qualität gecheckt. Alles, was nicht passt, wird aussortiert.

Nur poliert und gewaschen in die Verpackung

In diesen Maschinen wird der Reis für seine Reise auf deinen Teller vorbereitet. Hier werden die Reiskörner gewaschen und bekommen eine Wasser-Politur. So bleibt der natürliche Geschmack erhalten.

Essen zu testen macht (fast) immer Spaß

Ganz egal welchen Reis Du bei uns bestellst – bei KoRo bekommst du nur die leckersten Sorten. Nur wer unser Tasting übersteht, schafft es in unser Sortiment. Die Schlechten haben wir schon vorher für Dich raus gesucht.

Hier wartet Dein Reis auf Dich

Erst wenn die besten Körner ihren Weg in unsere Großpackungen gefunden haben, erwarten sie hier sehnsüchtig Deine Bestellung.

Hinnan kehitys "Täysjyvä basmatiriisi luomu 5 kg"

Hinta on kehittynyt ajan myötä seuraavasti

Kaikki tiedot ilman takuuta!

4.8/5

93 Arvostelut


88%
9%
2%
0%
1%
Habib L.  | 30.09.2022

J'adore

Hyvä vastine rahalle

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
José Manuel D.  | 29.09.2022

Herkullinen maku.

Melko hyvä verrattuna muihin nauttimiini basmatisiin.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Ganyapak F.  | 27.09.2022

Hyvä laatu

Riisi 🌾 on erittäin hyvää voin vain suositella 😁👍👍🌾🌾🌾🌾🌾

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Marco M.  | 13.09.2022

Voimakas maku

Korkea hinta laatu

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Ángela S.  | 04.09.2022

Perus

Super ihanteellinen meidän päivällemme

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Jason N.  | 26.08.2022

erinomainen laatu

erinomainen laatu

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
René H.  | 05.08.2022

herkullinen, suositeltava!

alles ok

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Alexey M.  | 17.07.2022

Pidän mausta

Pidän mausta ja hajusta. Keittää hyvin. Tilaan uudelleen.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Grégory M.  | 16.07.2022

Nopea kokkaaminen täysjyväviljalle 👍👌😁

Rakastan tätä täysjyväistä basmatiriisiä! Se kypsyy melko nopeasti, mikä säästää paljon aikaa! Maku on hyvä ja lapseni rakastavat sitä! Salaatissa, täytettyjen tomaattien ja kesäkurpitsojen kanssa... Hienoa!

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Kimberley S.  | 08.07.2022

Liian paljon epäkypsiä jyviä

Valitettavasti paketti palautettiin, koska siinä oli liikaa vihreitä (kypsymättömiä) riisinjyviä.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi

Tee tilauksesi ilman toimituskuluja! 🤑

Niin kauan kuin uusilla tuotteilla ei ole vielä kauniita kuvia, säästät toimituskulut.

Asiakkaat ostivat myös