🔥Varoitus: Yli 25 °C:n lämpötilassa suklaatuotteemme voivat sulaa🔥

Edamame-pavut paahdettu ja suolattu 750 g

13,00 €*

17,33 €* per 1 Kilogramma

Hinnat sis. ALV, eivät toimituskuluja.

  • Hyvä vaihtoehto perinteisille naposteltaville
  • Rapea suolainen välipala
  • Runsaasti proteiinia
  • Korkea kuitupitoisuus
  • Paahdettu ilman rasvaa
Laatu: Edamame-pavut paahdettu ja suolattu 750 g
13,00 €
20,50 €
74,50 €
Laji: Edamame-pavut paahdettu ja suolattu 750 g
13,00 €
3,25 €
13,00 €

Saatavilla, toimitusaika 6-7 arkipäivää

Parasta ennen -päiväys: 21.03.2023

Osta nyt: Edamame-pavut paahdettu ja suolattu 750 g

Perjantai, kello on kahdeksan, työpäivä on vihdoin tullut päätökseensä: makoilet sohvalla ja mietit, että mitä enää kaipaat on hyvä elokuva, viileä juoma ja jotakin naposteltavaa? Ymmärrämme täysin! Olivat herkut sitten suolaisia tai makeita – mitä olisi elokuvailta ilman mieleistä naposteltavaa? Eikö sinua huvita enää rasvaiset sipsit tai ylimaustetut pähkinät, mutta haluaisit silti herkutella jotakin rapeaa? Ei hätää – tarjoamme sinulle ratkaisun. Herkuttelevan käden kohteeksi valikoimassamme nyt sipsipussin tilalle paahdettuja edamame-papuja – uusi herkku, jota tulet rakastamaan!

Suolatut edamame-pavut – joka sushitarjoilun tähti

Mutta mitä oikeastaan on edamame? Näiden vihreiden herneitä muistuttavien papujen kohdalla on kyse hieman raakoina kerätyistä soijapavuista. Erityisesti aasialaisessa keittiössä edamame-pavut ovat joka ruokalistan tähti. Vietnamilaisissa ruoissa ja sushilistoilla näitä papuja nautitaan useimmiten raakana, suolaisena alkuruokana. Pavut herkutellaan vetämällä ne hampailla kuoren sisältä. Tässä suolaisessa fingerfoodissa on niin paljon potentiaalia, että päätimme ehdottomasti taikoa siitä kotona naposteltavan vaihtoehdon valikoimaamme.Tilaa nyt sinäkin aasialaisen keittiön rakastetuinta alkuruokaa ja voit herkutella sitä kotisohvallasi. Kuorimme ne tietenkin sinulle jo valmiiksi – let the snacking begin!

Edamame herkullisena vaihtoehtona sipseille

Ai vihreä palkokasviko korvaisi rakastetut perunalastut ja popcornin? Kuulostaa hassulta, mutta on totta: pehmeän pähkinäisellä ja miedolla maullaan edamame-pavut antavat todellisen vastuksen rasvaisille sipseille. Paahdetut edamame-pavut viimeistellään ainoastaan ripauksella suolaa, ei lisäaineita, ei aromivahventeita – luonnollinen herkuttelu voi olla niin helppoa! Jos kaipaat vaihtelua, voit myös dipata papuja esimerkiksi hummukseen tai maukkaaseen guacamoleen. Maun miellyttävän suolaisen lisän ansiosta nämä pavut sopivat herkuttelun lisäksi myös lisäksi salaatteihin tai aterioiden rapeaksi lisäksi.

Proteiinirikas naposteltava kotiin

Onko tämä sinullekin tuttua? Ensimmäisen suullisen herkuteltuaan ei pysty enää lopettamaan herkuttelua. Kuin kauko-ohjattuna, käsi vaeltaa aina vain takaisin herkkujen luokse. Kiitos paahdettujen ja suolattujen edamame-papumme, voit tästä lähtien napostella huoletta lisää ja saat siinä sivussa myös tärkeitä proteiineja. Vain 100 grammaa edamame-papuja sisältää 43 grammaa proteiinia – oikea proteiinipommi. Jotta tarjoamme täydellisen vaihtoehdon sipseille ynnä muille, paahdetaan nämä soijapavut täysin ilman rasvaa ja viimeistellään ripauksella suolaa. Ja mikä parasta: edamame-pavuissa on 13 grammaa kuitua sataa grammaa kohden, mikä tekee niistä myös mahtavan kuidun lähteen. Mihin nämä vihreät soijapavut eivät pystyisi? Tilaa kotiisi hieman japanilaista tunnelmaa ja täytä herkkukaappisi herkullisilla suolatuilla edamame-pavuillamme.

Ravintoarvo keskimäärin per 100 g
Energia (kj/kcal) 1726 / 412
Rasva 14 g
josta tyydyttynyttä rasvaa 2 g
Hiilihydraatit 23 g
josta sokereita 1 g
Ravintokuitu 13 g
Proteiini 43 g
Suola 1.3 g
Tuotenumero: BOHNE_005
Alkuperä Kiina
Alkuperä (Käsittely) Kiina
Sisältö 0.75 kg
Valmistaja KoRo
EAN/GTIN 4260335838556
Tietolomake Spesifikaatio
Saattaa sisältää Saattaa sisältää -merkintä
Toimitus Toimitus Saksan ulkopuolelle
Yritys KoRo Handels GmbH
Hauptstraße 26, 10827 Berliini
Säilytys Säilytettävä viileässä ja kuivassa, valolta suojattuna
Ainesosat 98 % Edamame (SOIJApapu), 1,3% suola, nostatusaine: E500
Ristikontaminaatio Ei sisällä muita allergeeneja EU-asetuksen 1169/2011 mukaisesti
Parasta ennen -päiväys 21.03.2023
Myyntinimike Edamamepavut paahdettu ja suolattu
Lehdistö & jälleenmyyjät Lataa kuvat ilman taustaa
Kysymyksiä ja vastauksia: Edamame-pavut paahdettu ja suolattu 750 g
Kyllä, suolatut edamamemme ovat 100-prosenttisesti vegaanisia.
Herkulliset edamame-papumme vakuuttavat paitsi maullaan myös ainesosillaan ja ravintoarvoillaan. Paahdettu edamame on todellinen proteiinipommi. Suolattujen soijapapujen proteiinipitoisuus on huikeat 43 grammaa 100 grammaa kohti, eli noin 42 %, joten saat niistä arvokkaita proteiineja välipalaksi - kaksi kärpästä yhdellä iskulla!
Edamame on yleensä turvallista koirille raakana - mutta suola ei ole. Siksi koirasi ei saisi syödä suuria määriä suolattua edamamea. Jos nelijalkainen perheenjäsenesi on siis ryöstänyt koko pakkauksen, sinun on syytä kääntyä eläinlääkärin puoleen.
Kyllä, suolatut edamamemme ovat 100-prosenttisesti vegaanisia.
Mielestämme mikään ei ole terveellisen elämäntavan kannalta tärkeämpää kuin terveellinen ja tasapainoinen ruokavalio. Suolattu edamame vakuuttaa, että siinä on paljon proteiineja ja kuituja, ja se voi siten tukea sinua terveellisessä elämäntavassa. Niin mukavalta kuin se kuulostaakin. Loppujen lopuksi se on kuin mikä tahansa välipala: niitä ei pidä syödä liikaa.
Edamame on kypsymätöntä soijapapua. Kuoressa on kahdesta kolmeen pavua, jotka ovat noin kynnen kokoisia. Japanissa ne ovat suosittuja oluen lisukkeita pubeissa. Saksassa suolattua edamamea tarjotaan nyt myös hienostoravintoloiden ruokalistalla alkupalana. Niiden maku on mieto ja hieman pähkinäinen, ja ne sopivat hyvin tofun kanssa kulhoihin tai aasialaisiin ruokiin.
Jotta edamame-pavut säilyisivät mahdollisimman pitkään, säilytä niitä viileässä ja kuivassa paikassa ja suojaa ne auringonvalolta. Näin suolatut pavut pysyvät mukavan rapeina ja säilyvät jopa 9 kuukautta. Seuraavan elokuvaillan tarjonta on turvattu.
100 g paahdettua edamamea sisältää yhteensä 421 kcal. Koska soijapapuja ei paahdeta rasvassa ja niihin lisätään vain ripaus suolaa, ne ovat hyvä vaihtoehto sipseille ja maustepähkinöille.
Paahdetun edamamen erityispiirre on luultavasti sen miellyttävä maku. Soijapavun hieman pähkinäinen ja mieto aromi viimeistellään ripauksella suolaa. Erityisesti jos etsit vaihtoehtoa rasvaisille sipseille ja voimakkaasti maustetuille kekseille, paahdettu edamame on välipala, jota kannattaa ehdottomasti kokeilla. Rakastat edamamen miellyttävän suolaista makua - se on varmaa!
Voit myös syödä muutaman paahdetun ja suolatun edamamen siemenen raskauden aikana. Soijatuotteena edamame sisältää kasviestrogeeneja. Koska soijatuotteita ei saa käyttää liikaa raskauden aikana, suosittelemme, että nautit edamamea kohtuullisissa annoksissa, kuten mitä tahansa muutakin välipalaa.

Varieties & Origin

Green shell

This variety is an early and particularly large soybean. It has a bright pod colour and a full-bodied taste, and weighs an average of 1.5 g per grain.

Viljely maittain tonneina
Maa Tonnia
Brasilien 125887
USA 123664
Argentinien 37787926
China 14193621
Indien 13786001
Paraguay 11045971
Kanada 7266600
Ukraine 4460770
Russland 4026850
Bolivien 2942131
Republik Südafrika 1540001
Uruguay 1334000
Italien 1138993

Originally from Japan, the name Edamame means something like 'bean on a branch'. The soybeans are harvested slightly unripe and then generally steamed with the pod. However, only the green beans are then eaten, not their pericarp. Exact figures on the worldwide production of edamame beans are not known, this is why our map shows you the cultivation of other soy varieties as well.

Tuotanto

Hinnan kehitys "Edamame-pavut paahdettu ja suolattu 750 g"

Hinta on kehittynyt ajan myötä seuraavasti

Kaikki tiedot ilman takuuta!

4.7/5

536 Arvostelut


78%
17%
4%
1%
1%
Petra T.  | 12.08.2022

Se vaatii aluksi hieman totuttelua ...

... mutta kun olet päässyt sen makuun ... Emme enää halua olla ilman niitä. Salaattien päälle tai välipalaksi, tai riisiruokiin maapähkinöiden korvikkeeksi.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Jeanette H.  | 09.08.2022

Bedre alternativ

Erittäin hyvä salaatissa. Hyvä pakkaus.

1 ihmistä piti tietoa hyödyllisenä
Laura F.  | 31.07.2022

Öfters mal was Neues probieren

Halusin todella kokeilla jotain uutta. En tuntenut edamame-papuja aiemmin ja ostin niitä vain sattumalta, mutta se oli hyvä päätös! Ne maistuvat minusta erittäin hyvältä, mutta ymmärrän myös, jos monet ihmiset eivät pidä niistä. Se on jotakin erilaista, johon täytyy tottua.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Cécile G.  | 28.07.2022

erinomainen

Olen edelleen tyytyväinen ostokseeni

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Petra L.  | 21.07.2022

Super

Mega maukas loistava vaihtoehto perinteisille välipaloille 👍🏽

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
GIOVANNA C.  | 21.07.2022

Välipala, joka jokaisella pitäisi olla laukussaan

Maukas ja herkullinen välipala, joka tyydyttää ravitsemuksellisesti kaikki tarpeet! Minulla on aina pieni säiliö laukussani :-)

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Marion B.  | 15.07.2022

Hieno tuote!

Tämä tuote on hyvänmakuinen, mukava aperitiivina tai salaattien rapeana lisänä. Se ei tosiaan ole kovin suolaista.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Jürgen J.  | 04.07.2022

Herkullista eikä liian suolaista

Hieno idea ja erittäin maukas. Suolapitoisuus on pikemminkin alemmalla tasolla, joten sitä ei voi verrata tavanomaisiin sipseihin tai naposteltaviin.

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Anette K.  | 01.07.2022

Edamane

Maistuu erittäin hyvältä. 😊😊

Ole ensimmäinen, joka merkitsee tämän arvion hyödylliseksi
Susanne P.  | 20.06.2022

Erittäin suositeltava terveellinen välipala aterioiden välissä.

Erittäin suositeltava - täydellinen välipala aterioiden välissä - he haluavat syödä niitä tuoreena, mutta myös paahdettuna ne maistuvat hyvältä 👍.

1 ihmistä piti tietoa hyödyllisenä

Asiakkaat ostivat myös